Pregled bibliografske jedinice broj: 800319
Ukapanje u prapovijesnim tumulima od kasne antike do novog vijeka na prostoru između Zrmanje i Neretve
Ukapanje u prapovijesnim tumulima od kasne antike do novog vijeka na prostoru između Zrmanje i Neretve, 2015., doktorska disertacija, Odjel za arheologiju, Zadar
CROSBI ID: 800319 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Ukapanje u prapovijesnim tumulima od kasne antike do novog vijeka na prostoru između Zrmanje i Neretve
(Burial in prehistoric tumuli in the period from Late Antiquity to the Modern times in the territory from rivers Zrmanja to Cetina)
Autori
Šućur, Jure
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, doktorska disertacija
Fakultet
Odjel za arheologiju
Mjesto
Zadar
Datum
29.04
Godina
2015
Stranica
360+686
Mentor
Uglešić, Ante
Ključne riječi
prapovijesni tumuli; ukapanje; kasna antika; srednji vijek; novi vijek; Zrmanja; Cetina
(prehistoric tumuli; burial; Late Antiquity; Middle Ages; Modern Ages; Zrmanja; Cetina)
Sažetak
Disertacija obrađuje sve aspekte sekundarnih ukopa u tumule iz razdoblja od kasne antike do novok vijeka i to na teritoriju od Zrmanje do Neretve. Takvi naknadni ukupi su brojni na navedenom prostoru i predstavljaju novi ritus ukapanja koji je bio u potpunom neslaganju s onima prisutnim tijekom Principata. Učestalost korištenja tumula kao ukopnih mjesta varira tijekom spomenutih razdoblja, pri čemu su najbrojniji oni iz kasnog srednjeg vijeka, a drugi po brojnosti potječu iz razdoblja ranog srednjeg vijeka, dok je najmanje grobova pronađeno iz razdoblja 12. i 13. stoljeća. Grobovi datirani u razdoblje kasne antike i ranog novog vijeka, iako brojniji od onih iz razvijenog srednjeg vijeka, još uvijek izkazuju dijapazon različitih grobnih struktura i prostornih karakteristike. Građa tumula često predstavlja otežavajuću okolnost pri analizi. Unutar kamenog nanosa utjecaj vremenskih prilika kao i djelovanje životinja osjetno je veće nego u slojevima zemlje. Posljedica su loše očuvane, fragmentirane i dislocirane kosti pokojnika, kao i nalazi u nanosu koji se ne mogu direktno vezati uz grobove. Kroz sve vremenske horizonte najčešći su nalazi koje je teško uže datirati pa posebnu vrijednost predstavljaju nalazi novca. Iako novac može dugo biti u opticaju, on je, uz rezultate radiokarbonskih analiza, najvažnije sredstvo datiranja. Pojedini nalazi kao i karakteristike grobova i pokojnika omogućuju uvid u vjerske običaje, odnosno religijske rituale ljudi u određenim razdobljima. U katalogu nalazišta obrađeno je 75 tumula s detaljnim opisima pojedinačnih grobova. Uključene su sve grobne cjeline determinirane prilikom istraživanja bez obzira što je nako analize njihov broj pojedinih tumula reduciran. Opisi grobova, prostornih aspekata, građe i podataka o pokojnicima ujedinačeni su u najvećoj mogućoj mjeri, s obzirom na raspon istraživanja od 60 godina i razliku u dokumentaciji. Usprkos razlici u broju grobova po razdobljima, njihova pojava kroz cijeli razmatrani period svjedoči kako su tumuli ne samo prapovijesni spomenici već su svojom prisutnošću u krajoliku privlačili ljude u svim razdobljima.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Arheologija
Napomena
Uvezana u dva sveska. Svezak 2: Katalog nalazišta.