Pregled bibliografske jedinice broj: 800112
Uloga i važnost građevinsko-tehničke sanacije objekta u procjeni uspješnosti provedene dezinsekcije kod suzbijanja smeđeg žohara
Uloga i važnost građevinsko-tehničke sanacije objekta u procjeni uspješnosti provedene dezinsekcije kod suzbijanja smeđeg žohara // Djelatnost dezinfekcije, dezinsekcije, deratizacije i zaštite uskladištenih poljoprivrednih proizvoda 2005. / Korunić, Zlatko (ur.).
Zagreb: Korunić, 2005. str. 151-158 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), stručni)
CROSBI ID: 800112 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Uloga i važnost građevinsko-tehničke sanacije objekta u procjeni uspješnosti provedene dezinsekcije kod suzbijanja smeđeg žohara
(The Role and Significance of Construction-Technical Sanation Object in Evaluation of Efficiency through Executed Disinsectization in Suppressing Blattella Germanica)
Autori
Venus, Miroslav ; Marčeta, Milan ; Petrovčić, Darija
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), stručni
Izvornik
Djelatnost dezinfekcije, dezinsekcije, deratizacije i zaštite uskladištenih poljoprivrednih proizvoda 2005.
/ Korunić, Zlatko - Zagreb : Korunić, 2005, 151-158
ISBN
953-7247-00-7
Skup
DDD i ZUPP 2005 - sigurna uporaba pesticida
Mjesto i datum
Rovinj, Hrvatska, 16.03.2005. - 18.03.2005
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
procjena infestacije; dezinsekcija; smeđi žohar; građevinsko-tehnička sanacija
(evaluation of infestation; disinsectization; German cockroach; construction-technical sanation)
Sažetak
Smeđi žohar (Blattella germanica L.), tretiran je na isti način i istim insekticidnim sredstvom (alfacipermetrin apliciran leđnom prskalicom i imidaclorprid insekticidni gel)u dva međusobno neovisna kuhinjska bloka iz dva različita objekta, koji su se jedino bitno razlikovali po građevinsko-tehničkom izgledu. U objektu "A" koji je građevinsko-tehnički zapušten, infestacija je prije tretmana procijenjena kao "vrlo jaka" (odlov > 20 žohara/m2). Nakon provedenog tretmana, infestacija je i dalje ostala prilično značajnom te se procijenila kao "srednja" (odlov 5-10 žohara/m2). U objektu "B", u kojemu nema građevinsko-tehničkih nedostataka, infestacija prije tretmana procijenjena je kao "mala" (odlov 1-5 žohara/m2), da bi nakon provedenog tretmana prostor procijenjen "slobodnim" (odlov bez žohara). U oba tretirana objekta došlo je do poboljšanja situacije s obzirom na stupanj infestacije smeđim žoharom jer je redukcija infestacije u objektu "A" preko 50%, a u objektu "B" 100%. Ipak, infestacija u objektu "A" je i dalje prisutna te je procjena uspješnosti provedenog tretmana nezadovoljavajuća. Kada se usporedi s tretiranim objektom "B", koji je nakon provedenog tretmana procijenjen slobodnim od žohara, nameće se zaključak kako bi ista situacija bila i u objektu "A" kada bi se provela građevinsko-tehnička sanacija istog objekta. Pri tome ne treba niti zanemariti činjenicu kako građevinski ispravno izvedeni objekti smanjuju potrebu postavljanja većih količina otrova u prirodu te na taj način djeluju direktno protektivno u toksikološkom i ekološkom smislu.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Javno zdravstvo i zdravstvena zaštita
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Nastavni zavod za javno zdravstvo "Dr. Andrija Štampar"
Profili:
MIROSLAV VENUS
(autor)