Pregled bibliografske jedinice broj: 799359
Modeliranje prinosa i sadržaja organske materije zemljišta u višegodišnjem ogledu „Plodoredi“ korišćenjem DNDC modela
Modeliranje prinosa i sadržaja organske materije zemljišta u višegodišnjem ogledu „Plodoredi“ korišćenjem DNDC modela // Inovacije u ratarskoj i povrtarskoj proizvodnji / Kovačević, Dušan ; Dolijanović, Željko ; Moravčevoć, Đorđe (ur.).
Beograd: Poljoprivredni fakultet Univerziteta u Beogradu, 2015. str. 94-95 (predavanje, međunarodna recenzija, sažetak, ostalo)
CROSBI ID: 799359 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Modeliranje prinosa i sadržaja organske materije zemljišta u višegodišnjem ogledu „Plodoredi“ korišćenjem DNDC modela
(Simulation of yield and content of soil organic carbon from a long-term experiment “Crop rotation” using DNDC model)
Autori
Šeremešić, Srđan ; Milošev, Dragiša ; Ćirić, Vladimir ; Đalović, Ivica ; Đurđević, Boris ; Vojnov, Bojan
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, ostalo
Izvornik
Inovacije u ratarskoj i povrtarskoj proizvodnji
/ Kovačević, Dušan ; Dolijanović, Željko ; Moravčevoć, Đorđe - Beograd : Poljoprivredni fakultet Univerziteta u Beogradu, 2015, 94-95
ISBN
978-86-7834-237-0
Skup
VII simpozijum sa međunarodnim učešćem : Inovacije u ratarskoj i povrtarskoj proizvodnji
Mjesto i datum
Beograd, Srbija, 11.12.2015
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
DNDC ; plodoredi ; organski ugljenik u zemljištu ; prinos
(DNDC ; crop rotation ; soil organic carbon ; yield)
Sažetak
Poznavanje dinamike porasta biljaka i inetrakcija sistema obrade sa faktorima spoljašnje sredine su glavni preduslovi postizanja visokih i stabilnih prinosa dobrog kvaliteta. Istovremeno, praćenje promena u zemljištu kao rezultat gajenja poljoprivrednih useva mora biti sastavni deo planiranja određene proizvodnje. Cilj ovih istraživanja je bio ustanoviti mogućnosti korišćenja DNDC (denitrifikacija – dekompozicija) modela u umerenim agroekološkim uslovima poređenjem izmerenih podataka za visinu prinosa i sadržaja organske materije iz višegodišnjih ogleda „Plodoredi“ i rezultata dobijenih modeliranjem pomoću DNDC. Analizirano je četiri sistema ratarenja koji su bazirani na kukuruzu i pšenici. Izmerene vrednosti u uzorcima deponovanog C su približne modeliranim vrednostima na dvopoljnom i tropoljnom plodoredu dok kod monokultura kukuruza i pšenice nisu utvrđene zavisnosti izračunatih i modeliranih vrednosti pomoću DNDC modela. Kada je u pitanju prinos, dobijena je statistički značajna zavisnost između izmerenih prinosa pšenice i kukuruza na monokulturi, dvopolju i tropolju i modeliranih vrednosti korišćenjem DNDC modela. Analiza gasova staklene bašte pomoću DNDC modela je pokazala veću emisiju CO2 i NH3 na parcelama sa kukuruzom u poređenju sa zemljištem nakon gajenja pšenice. Rezultati ispitivanja DNDC modela govore u prilog njegovom korišćenju u našim agroekološkim uslovima u funkciji praćenja dinamike organske materije i regulaciji gasova staklene bašte, dok je njegova primena ograničena u proceni prinosa.
Izvorni jezik
Srp
Znanstvena područja
Poljoprivreda (agronomija)