Pregled bibliografske jedinice broj: 798569
Zlatna vuga – naslov povijesnoga romana i njegov provodni motiv
Zlatna vuga – naslov povijesnoga romana i njegov provodni motiv // Život i djelo(vanje) Višnje Stahuljak. Zbornik radova s međunarodnoga znanstvenoga skupa / Ana Pintarić (ur.).
Osijek: Sveučilište Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku (Filozofski fakultet) i Filozofski fakultet Sveučilišta u Pečuhu, 2011. str. 63-98 (predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 798569 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Zlatna vuga – naslov povijesnoga romana i njegov provodni motiv
(Golden Oriole – the Title of Historical Novel and Its Conductive Motive)
Autori
Franković, Sanja
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Život i djelo(vanje) Višnje Stahuljak. Zbornik radova s međunarodnoga znanstvenoga skupa
/ Ana Pintarić - Osijek : Sveučilište Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku (Filozofski fakultet) i Filozofski fakultet Sveučilišta u Pečuhu, 2011, 63-98
ISBN
978-953-314-035-3
Skup
Zlatni danci 12 - Život i djelo(vanje) Višnje Stahuljak
Mjesto i datum
Osijek, Hrvatska, 09.04.2010. - 10.04.2010
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
simbolika provodnoga motiva; zrinsko-frankopanska urota; novi povijesni roman; Višnja Stahuljak
(the symbolism of conductive motive; Zrinski-Frankopan conspiracy; new historical novel; Višnja Stahuljak)
Sažetak
Pristup romanu Zlatna vuga u ovom se radu temelji na raščlambi nosivih mjesta povezanih simboličnim provodnim motivom zlatne vuge, koji se na početku javlja kao biblijska aluzija na razgovor sv. Franje s pticama, potom kao simbol pokladne maske, a kasnije se povezuje s kontemplativnom osobnošću likova. Na završetku se vuga javlja u predaji o doseljenju Hrvata. Predaja o Vuginim kćerima potvrđuje stoljetno trajanje hrvatskoga naroda i povezuje se s predajom o obiteljskim korijenima književnice Stahuljak. Provodnim se motivom uspostavlja dijalog s književnim naslijeđem u kojemu je tema zrinsko-frankopanske urote jedno od čestih nadahnuća. Rad uspoređuje stvaralački postupak Višnje Stahuljak u Zlatnoj vugi i Eugena Kumičića u Uroti zrinjsko-frankopanskoj, a glavna je razlika očita već iz naslova dvaju romana. Simboličnim naslovom Višnja Stahuljak povezala je povijesno i biografsko. Kumičićev naslov ističe temu kojoj je pisac prišao pozivajući se na povijesnu istinu sačuvanu u izvorima, a privatni trenuci utkani u roman događaju se „jakim“, povijesnim likovima, dok su obični ljudi uvijek u njihovoj službi. Izokretanje odnosa povijesnog i privatnog u romanu Višnje Stahuljak sukladno je postmodernoj težnji decentriranja središta i dovođenja rubnih kategorija u središte interesa. U vremenu koje ne vjeruje povijesnoj vjerodostojnosti izvora jednako pravo na literarni život imaju i povijesne i anonimne osobe. Ipak, ovaj roman još uvijek njeguje i nešto tradicionalno, funkciju pamćenja prošlosti, tj. priče o obiteljskim korijenima. Međutim, izvedba je postmoderna jer je položaj fikcionalnoga i činjeničnoga izjednačen.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Filologija