Pregled bibliografske jedinice broj: 798229
Supekova isttraživanja djela Ruđera Boškovića
Supekova isttraživanja djela Ruđera Boškovića // Ivan Supek (1915.-2007.) u povodu 100. ovljetnice rođenja, Rasprave i građa za povijest znanosti / Paušek-Baždar, Snježana i Ilakovac Ksenofont (ur.).
Zagreb: Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti (HAZU), 2015. str. 129-150
CROSBI ID: 798229 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Supekova isttraživanja djela Ruđera Boškovića
(Supek's research of Ruđer Bošković's Work)
Autori
Kutleša, Stipe
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, znanstveni
Knjiga
Ivan Supek (1915.-2007.) u povodu 100. ovljetnice rođenja, Rasprave i građa za povijest znanosti
Urednik/ci
Paušek-Baždar, Snježana i Ilakovac Ksenofont
Izdavač
Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti (HAZU)
Grad
Zagreb
Godina
2015
Raspon stranica
129-150
ISBN
978-953-347-065-8
Ključne riječi
Supek, Bošković, Boškovićeva teorija prirodne filozofije, Aristotelov nauk o aktualnosti i potencijalnosti, suvremena znanost
(Supek, Boscocich, Boscovich's theory of natural philosophy, Aristotle's doctrine on actuality and potenciality, contemporary science)
Sažetak
U radu se ističe u kojem se smislu Ivan Supek bavio djelom Ruđera Bošković. On je naglasak stavio na Boškovićevu teoriju prirodne filozofije i na njezinu važnost u suvremenoj znanosti. Njegova teorija prvi put uvodi novu ideju točkastog, bezdimenzijskog ali fizičkog atoma kao izvorišta sila, privlačno-odbojnu silu kao jedinu silu kojom se objašnjavaju svi prirodni fenomeni, daje drugačije tumačenje prostora, vremena i gibanja, po čemu je Bošković prethodio teoriji polja Bohrovu modelu atoma, kvantizaciji fizikalnih veličina, teoriji relativnosti i dr. Supek je pokazao kako je Bošković iz dijaloga sa svojim prethodnicima i suvremenicima došao do vlastitih zaključaka te po čemu su Boškovićeva stajališta slična kasnijim znanstvenim postignućima lorda Kelvina, Bohra, Einsteina i dr. Posebno se Supek osvrće na aristotelovsku tradiciju i naglašava važnost Aristotelove dvoslojnosti, tj. razlikovanja aktualnog i potencijalnog, što je, prema Supeku, bilo presudno za Boškovićev način mišljenja. To je najvažniji Supekov doprinos proučavanju Boškovićeva djela. Također se objašnjava u čemu je bio utjecaj Leibniza i Newtona (ali i nekih drugih) na Boškovića te koje su razlike njihovih sustava. Posebno je važno pitanje spoznaje po čemu je Bošković, prema Supeku, spoznajni realist te koji u krajnjoj crti u istraživanju prirode vidi otkrivanje Božje biti. U radu se ukazuje i na genezu Supekovih stajališta u vezi s Boškovićem, gdjeje naglasak stavio na Boškovićevu teoriju prirodne filozofije i njezinu važnost.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Filozofija