Pregled bibliografske jedinice broj: 797838
"Čiji smo mi ovdje u Slavoniji" Štrajk radnika Borova 1988. u kontekstu mjera štednje i uspona nacionalizma u SFRJ
"Čiji smo mi ovdje u Slavoniji" Štrajk radnika Borova 1988. u kontekstu mjera štednje i uspona nacionalizma u SFRJ // Diskrepancija, 13 (2014), 19; 6-23 (podatak o recenziji nije dostupan, članak, stručni)
CROSBI ID: 797838 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
"Čiji smo mi ovdje u Slavoniji" Štrajk radnika Borova 1988. u kontekstu mjera štednje i uspona nacionalizma u SFRJ
(‘whose are we here in slavonia?’: 1988 Workers’ Strike in Borovo in the Context of Austerity Measures and the Rise of Nationalism in the sfry)
Autori
Ivčić, Snježana ; Nekić, Martina ; Račić, Jasna
Izvornik
Diskrepancija (1332-3415) 13
(2014), 19;
6-23
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, stručni
Ključne riječi
‘Borovo’ ; ekonomska kriza ; Jugoslavija ; nacionalizam ; sindikati ; štrajk
(‘Borovo’ ; economic crisis ; nationalism ; strike ; trade unions ; Yugoslavia)
Sažetak
Ovaj tekst dio je šireg istraživanja o prijelomnom trenutku kada su štrajkovi koji su se odigravali u drugoj polovici 1980-ih u Jugoslaviji, dobili nacionalni predznak, to jest počeli se povezivati s nacionalizmom te u kakvoj je vezi ovaj pomak od klasnog ka nacionalnom (ili etničkom) sukobu s ratom koji je ubrzo uslijedio. U ovom tekstu detaljno se analizira štrajk kombinata ‘Borovo’ koji se dogodio 5. srpnja 1988. te daju naznake konteksta u kojem se dogodio ; unutarnja politič- ko-ekonomska organizacije te međunarodna pozicija sfrj. Za potrebe istraživanja korišteno je nekoliko metoda: arhivsko istraživanje, iščitavanje relevantnih znanstvenih i stručnih tekstova, podaci iz intervjua koje je prikupila Documenta – Centar za suočavanje s prošlošću u okviru svog projekta ‘Osobna sjećanja na ratove i ostale oblike političkog nasilja od 1941. godine do danas’ te analiza novinskih tekstova koji su izlazili u srpnju i kolovozu 1988. godine. Rezultati istraživanja ukazali su na pokušaj radnika da svoje probleme riješe na federalnoj razini, što je djelomično uspjelo, iako je sve opet vraćeno na republičku razinu. Nadalje političko i sindikalno rukovodstvo provodi mjere štednje po zahtjevima mmf-a i istovremeno nastoji, bar deklarativno, udovoljiti zahtjevima radnika, što u tadašnjim uvjetima predstavlja nemoguću poziciju. Štrajk u ‘Borovu’ nije imao nacionalnih obilježja, ali se smatra referentnom točkom događaja koji su uslijedili jer se već u ovom periodu javljaju prvi pokušaji manipulacije radničkim štrajkovima na nacionalnoj osnovi.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Ekonomija, Politologija, Sociologija