Pregled bibliografske jedinice broj: 797229
Trenutak Alzheimerove bolesti u Hrvatskoj
Trenutak Alzheimerove bolesti u Hrvatskoj // EdukAl 2015 - Zbornik sažetaka Prve edukativne konferencije o Alzheimerovoj bolesti Hrvatske udruge za Alzheimerovu bolest / Huić, Tomislav (ur.).
Zagreb: Hrvatska udruga za Alzheimerovu bolest, 2015. str. 6-6 (plenarno, domaća recenzija, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 797229 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Trenutak Alzheimerove bolesti u Hrvatskoj
(Alzheimer's disease in Croatia - curent moment)
Autori
Mimica, Ninoslav
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
Izvornik
EdukAl 2015 - Zbornik sažetaka Prve edukativne konferencije o Alzheimerovoj bolesti Hrvatske udruge za Alzheimerovu bolest
/ Huić, Tomislav - Zagreb : Hrvatska udruga za Alzheimerovu bolest, 2015, 6-6
Skup
Edukal 2015
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 07.12.2015. - 08.12.2015
Vrsta sudjelovanja
Plenarno
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
Alzheimerova bolest; demencija; strategija; Hrvatska Alzheimer alijansa; Hrvatska
(Alzheimer's disease; dementia; strategy; Croatian Alzheimer Alliance; Croatia)
Sažetak
Kada je prije 16 godina osnovana Hrvatska udruga za Alzheimerovu bolest, izvan usko specijaliziranih stručnih krugova vrlo se malo znalo o toj neurodegenerativnoj i kroničnoj bolesti. I sami liječnici imali su mnogobrojna pogrešna stajališta o toj bolesti te uopće nisu bili svjesni skore epidemije. Danas u Hrvatskoj, zahvaljujući, između ostaloga, i predanom radu volontera HUAB-a, o Alzheimerovoj bolesti (AB) i drugim demencijama razmišlja se s mnogo više razumijevanja, a poštuju se i preporuke Svjetske zdravstvene organizacije o osmišljavanju nacionalnih strategija/planova za borbu protiv demencije. Nedavna televizijska anketa u Zagrebu pokazala je da građanima AB nije nepoznat i da su svjesni kako se radi o teškoj bolesti uglavnom starijih ljudi. Nedavno su također za takve bolesnike otvoreni smještajni kapaciteti u sklopu Doma za starije osobe Medveščak u Zagrebu, što utire put i drugim istovrsnim ustanovama da što prije počnu s takvim preinakama i edukacijom osoblja. Tijekom prvoga Memory Walka u središtu Zagreba, gradonačelnik Milan Bandić izjavio je u povodu Svjetskoga dana AB-a da se svi moramo bolje informirati o Alzheimerovoj bolesti kako bismo je destigmatizirali. To nam budi optimizam da su se u Hrvatskoj počele događati pozitivne promjene i da polako sve prijateljskije prihvaćamo oboljele od demencije. Sve je više Alzheimer Cafea, dnevnih boravaka i dnevnih bolnica za oboljele od Alzheimerove bolesti, uz specijalizirane odjele za demenciju, što pokazuje da su u tijeku pozitivne promjene. I još nešto nevjerojatno, ali istinito - studenti medicine četvrte godine moći će tek od ove godine prvi put učiti o Alzheimerovoj bolesti iz svojega službenog udžbenika iz psihijatrije. Svi ovi, a i mnogi drugi podatci, kao što je recimo uvrštavanje tri antidementiva na listu HZZO-a, zatim činjenica da se danas u javnozdravstvenoj mreži nalaze i palijativni kreveti te da se ove godine službeno može upisati i petogodišnja specijalizacija iz gerijatrije, mali su/veliki pomaci koji pridonose boljitku skrbi i zdravstvene zaštite osoba oboljelih od AB-a i drugih demencija, a uvelike pomažu i članovima njihovih obitelji. Isto tako se, nakon osnutka Hrvatske Alzheimer alijanse koja trenutačno ima 23 članice, situacija znatno mijenja nabolje, pa se možemo nadati da ćemo uskoro izraditi i prihvatiti Nacionalnu strategiju borbe protiv AB-a i drugih demencija kako bismo se što bolje skrbili za oboljele od demencije, njihove obitelji i njegovatelje.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti, Javno zdravstvo i zdravstvena zaštita