Pregled bibliografske jedinice broj: 796916
Mogućnost zbrinjavanja mulja koji nastaje u procesu obrade otpadne vode u betonskoj industriji
Mogućnost zbrinjavanja mulja koji nastaje u procesu obrade otpadne vode u betonskoj industriji // Hrvatske vode : časopis za vodno gospodarstvo, 23 (2015), 94; 277-286 (međunarodna recenzija, pregledni rad, znanstveni)
CROSBI ID: 796916 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Mogućnost zbrinjavanja mulja koji nastaje u procesu obrade otpadne vode u betonskoj industriji
(Possible disposal of sludge generated in the process of wastewater treatment in concrete industry)
Autori
Vouk, Dražen ; Nakić, Domagoj ; Štirmer, Nina ; Serdar, Marijana
Izvornik
Hrvatske vode : časopis za vodno gospodarstvo (1330-1144) 23
(2015), 94;
277-286
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, pregledni rad, znanstveni
Ključne riječi
otpadne vode ; mulj ; pepeo ; cementni mort ; beton ; recikliranje
(wastewater ; sludge ; ash ; cement mortar ; concrete ; recycling)
Sažetak
Mulj izdvojen u postupcima pročišćavanja otpadnih voda potrebno je adekvatno obraditi i zbrinuti na ekološki prihvatljiv način i u skladu sa zakonskom regulativom. Zbrinjavanje mulja je skup i ekološki osjetljiv postupak. U velikom dijelu zemalja EU problem zbrinjavanja mulja do danas nije cjelovito riješen, a otežanu okolnost predstavlja i nedostatak jedinstvene legislative. Uslijed većeg broja različitih tehnoloških mogućnosti zbrinjavanja mulja i mogućih utjecaja na okoliš i zdravlje čovjeka, potrebno je iznaći odgovorno rješenje na razini znanstvene, stručne i šire javnosti. Među prihvatljivim i aktualnim rješenjima posebno se ističe spaljivanje mulja i korištenje nusprodukata (pepeo iz ložišta spalionica) u mnogim granama industrije. Budući da je industrija građevnih materijala značajan potrošač prirodnih resursa, a beton najčešće korišten umjetni materijal, upravo se u ovom području nalaze najveće mogućnosti korištenja dobivenog pepela. U ovisnosti o porijeklu otpadne vode i primijenjenim postupcima pročišćavanja te načinima obrade i temperaturi spaljivanja mulja, kao i kemijskom sastavu i fizikalnim karakteristikama generiranog pepela, u sklopu projekta "RESCUE" istražuje se mogućnost korištenja pepela kao zamjene za dio cementa u betonu i mortu. Budući da pepeo pokazuje određena pucolanska svojstva, njegovo korištenje u cementnim materijalima čini se prihvatljivim i izvodljivim s tehničkog, ekonomskog i okolišnog aspekta.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Građevinarstvo
Napomena
Ovaj rad financirala je Hrvatska zaklada za znanost projektom (7927): "Reuse of sewage sludge in concrete industry - from microstructure to innovative construction products".
POVEZANOST RADA
Projekti:
HRZZ-UIP-2013-11-7927 - PONOVNA UPORABA MULJA S UREĐAJA ZA PROČIŠĆAVANJE OTPADNIH VODA U BETONSKOJ INDUSTRIJI - od mikrostrukture do inovativnih proizvoda (RESCUE) (Vouk, Dražen, HRZZ - 2013-11) ( CroRIS)
Ustanove:
Građevinski fakultet, Zagreb
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Web of Science Core Collection (WoSCC)
- Emerging Sources Citation Index (ESCI)
- Scopus