Pregled bibliografske jedinice broj: 796691
"Po tom se vidi, da su Istrani najmanje pobožni": vjerski život i duhovne potrebe puka u očima biskupa Dobrile
"Po tom se vidi, da su Istrani najmanje pobožni": vjerski život i duhovne potrebe puka u očima biskupa Dobrile // Religio, fides, superstitiones --- : o vjerovanjima i pobožnosti na Jadranskom prostoru : zbornik radova s međunarodnog znanstvenog skupa održanog u Poreču od 21. do 23. svibnja 2015. / Mogorović Crljenko, Marija ; Uljančić-Vekić, Elena (ur.).
Poreč: Zavičajni muzej Poreštine ; Filozofski fakultet Sveučilišta Jurja Dobrile u Puli ; Državni arhiv u Pazinu, 2017. str. 274-284
CROSBI ID: 796691 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
"Po tom se vidi, da su Istrani najmanje pobožni": vjerski život i duhovne potrebe puka u očima biskupa Dobrile
("According to this you can see that Istrians are the least religious": religious life and spiritual needs of the folk in the eyes of bishop Dobrila)
Autori
Dabo, Mihovil
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, znanstveni
Knjiga
Religio, fides, superstitiones --- : o vjerovanjima i pobožnosti na Jadranskom prostoru : zbornik radova s međunarodnog znanstvenog skupa održanog u Poreču od 21. do 23. svibnja 2015.
Urednik/ci
Mogorović Crljenko, Marija ; Uljančić-Vekić, Elena
Izdavač
Zavičajni muzej Poreštine ; Filozofski fakultet Sveučilišta Jurja Dobrile u Puli ; Državni arhiv u Pazinu
Grad
Poreč
Godina
2017
Raspon stranica
274-284
ISBN
978-953-8060-02-1
Ključne riječi
Biskup Juraj Dobrila ; vjerski život ; vizitacije
(Bishop Juraj Dobrila ; religious life ; visitations)
Sažetak
Biskup Juraj Dobrila u povijesnoj je literaturi ponajviše prisutan kao pokretač procesa nacionalne integracije istarskih Hrvata. Kao posljedica, sačuvano arhivsko gradivo uglavnom se analiziralo kroz prizmu političke i nacionalne povijesti, zanemarujući vjersku sastavnicu biskupove dugogodišnje aktivnosti. Izlaganje je zamišljeno kao prilog tezi kako je Dobrilina djelatnost od sredine pedesetih do početka osamdesetih godina devetnaestog stoljeća shvatljiva isključivo obrati li se pažnja na podrobno poznavanje vjerskih prilika i potreba u povjerenim mu biskupijama. Biskupova razmatranja i opservacije često su povezani sa širim društvenim okolnostima, što je posebno važno kada je riječ o ruralnom stanovništvu Poluotoka, jer Dobrilini uvidi mogu poslužiti kao dobrodošla nadopuna razmjerno oskudnim podacima raspoloživim suvremenim istraživačima. Oslonac izlaganja čini analiza raznovrsnih izvora iz pera samoga Dobrile: službenih dopisa svećenstvu te predstavnicima crkvenih i državnih vlasti, pisama prijateljima i suradnicima, dnevničkih bilješki…
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Povijest