Pregled bibliografske jedinice broj: 795886
Utjecaj načina zakidanja metlica na urod sjemena hibrida kukuruza (Zea mays)
Utjecaj načina zakidanja metlica na urod sjemena hibrida kukuruza (Zea mays) // Zbornik sažetaka četvrtog međunarodnog znanstvenog stručnog skupa "Hrvatsko oplemenjivanje bilja, sjemenarstvo i rasadničarstvo i europske integracije" / Matotan, Z., Haramija, J. (ur.).
Zagreb: Hrvatsko agronomsko društvo i Europsko udruženje sjemenara, 2011. str. 45-45 (predavanje, domaća recenzija, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 795886 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Utjecaj načina zakidanja metlica na urod sjemena hibrida kukuruza (Zea mays)
(Influence of tassel cutting methods on corn hybrid seed yield)
Autori
Krizmanić, Goran ; Plavšić, Hrvoje ; Šimić, Branimir ; Beraković, Ivica
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
Izvornik
Zbornik sažetaka četvrtog međunarodnog znanstvenog stručnog skupa "Hrvatsko oplemenjivanje bilja, sjemenarstvo i rasadničarstvo i europske integracije"
/ Matotan, Z., Haramija, J. - Zagreb : Hrvatsko agronomsko društvo i Europsko udruženje sjemenara, 2011, 45-45
ISBN
978-953-6485-29-1
Skup
Četvrti međunarodni znanstveno stručni skup "Hrvatsko oplemenjivanje bilja, sjemenarstvo i rasadničarstvo i europske integracije"
Mjesto i datum
Šibenik, Hrvatska, 29.09.2011. - 30.09.2011
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
kukuruz; zakidanje metlica
(corn; tassel cutting; seed yield)
Sažetak
Proizvodnja sjemena kukuruza u Hrvatskoj se odvija na oko 5000 ha s prosječnim urodom zrna od 2 t/ha. Najveći dio sjemenske proizvodnje je na području istočne Hrvatske tj. pet slavonskih županija. Ovo područje prema klimatskim uvjetima je pogodno za sjemensku proizvodnju ali uslijed nedostatka radne snage u fazi zakidanja metlica uvode se strojevi za mehaničko čupanje i/ili rezanje metlica. Istraživanjem je utvrđen utjecaj različitog zakidanja metlica u dvije godine istraživanja (2009. i 2010.) na Poljoprivrednom institutu Osijek u proizvodnji dva hibrida kukuruza (Ossk 515 i Ossk 602). U redovitoj proizvodnji označene su proizvodne površine (3x84m2) za svaki hibrid / tri načina zakidanja metlica: T1-ručno (1-2 lista), T2-strojno-čupanje i T3- strojno-rezanje metlica. Temeljem provedenog istraživanja može se zaključiti da je urod sjemena značajno varirao o načinu zakidanja metlica ali i o hibridu kukuruza. Najveći urod zrna imao je hibrid Ossk 515 pri ručnom zakidanju metlica (2, 89 t/ha) u 2010.godini, a najmanji urod zabilježen je kod hibrida Ossk 602 u 2009. godini (1, 37 t/ha) pri strojnom kidanju metlica. Prema dobivenim rezultatima preporuka je da strojno zakidanje-rezanje metlica je pogodno za hibride koji su bržeg ranog porasta, ujednačenog habitusa i metlica lako odstaranjujućih.
Izvorni jezik
Engleski
Znanstvena područja
Poljoprivreda (agronomija)
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Poljoprivredni institut Osijek
Profili:
Hrvoje Plavšić
(autor)
Goran Krizmanić
(autor)
Ivica Beraković
(autor)
Branimir Šimić
(autor)