Pregled bibliografske jedinice broj: 795752
Pokret za prava životinja u RH: pokušaj pregleda
Pokret za prava životinja u RH: pokušaj pregleda // Ekonomska i ekohistorija : časopis za gospodarsku povijest i povijest okoliša, 10 (2014), 10; 113-132 (podatak o recenziji nije dostupan, izvorni znanstveni, znanstveni)
CROSBI ID: 795752 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Pokret za prava životinja u RH: pokušaj pregleda
(The animal rights movement in Croatia)
Autori
Marjanić, Suzana
Izvornik
Ekonomska i ekohistorija : časopis za gospodarsku povijest i povijest okoliša (1845-5867) 10
(2014), 10;
113-132
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, izvorni znanstveni, znanstveni
Ključne riječi
prava životinja; oslobođenje životinja; animalistički pokret; teorija i praksa; specizam
(animal rights; animal liberation; animal rights movement; theory and practice; speciesism)
Sažetak
Članak nastaje kao pregled pokreta za prava životinja u RH, i to teorijskoga i aktivističkoga usmjerenja. Naime, što se tiče teorijskoga animalizma svakako je ključna uloga Nikole Viskovića – sveučilišnoga profesora prava na Pravnom fakultetu u Splitu, koji je 1996. godine u našu zajednicu uveo multidisciplinarni, interdisciplinarni i transdisciplinarni koncept kulturne zoologije, odnosno, kulturne animalistike. Što se tiče animalističkoga pokreta aktivističkoga usmjerenja, tu svakako izdvajamo našu prvu udrugu za prava životinja – udrugu Prijatelji životinja, osnovanu 2001. godine, da bi godinu dana kasnije bila osnovana i druga Glas životinja koja je kršćanski, točnije, prakršćanski inspirirana. Naravno, izdvojili smo i osobitu ulogu pojedinaca/ki, kao npr. ulogu Hrvoja Nežića i Domagoja Pintarića koji su krajem devedesetih osnovali Kolektiv Obrana istine koji je u Zagrebu i okolici provodio prve antispecističke akcije. Naime, u okviru članka donosimo četiri razgovora (razgovor s Hrvojem Nežićem, Domagojem Pintarićem, udrugom Prijatelji životinja i Stop specizmu) kako bismo zabilježili i direktan aktivistički glas. Pritom nisam napravila razgovor s pripadnicima udruge Oslobođenje životinja i građanske inicijative Veseli vegani iz razloga što one danas više ne djeluju, kao ni s udrugom Glas životinja s obzirom da sam o problemima na koje nailazi ta inače jedinstvena udruga, koja je prakršćanski orijentirana, razgovarala 2007. godine, te u članku upućujem na taj razgovor.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Etnologija i antropologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
189-0000000-3626 - Kulturna animalistika: knjiž., folklor., etnološki i kulturnoantropol. prilozi (Zaradija-Kiš, Antonija, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Institut za etnologiju i folkloristiku, Zagreb
Profili:
Suzana Marjanic
(autor)
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- EconLit