Pregled bibliografske jedinice broj: 795158
Integrativna validacija - metoda za bolju komunikaciju s osobama s demencijom
Integrativna validacija - metoda za bolju komunikaciju s osobama s demencijom // Znanost in kultura za zdravo družbo / Filej, Bojana (ur.).
Maribor: Alma Mater Europaea, 2015. str. 437-441 (predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), stručni)
CROSBI ID: 795158 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Integrativna validacija - metoda za bolju komunikaciju s osobama s demencijom
(Integrative validation as a guide toward better communication with people suffering from dementia)
Autori
Sajko, Melita ; Canjuga, Irena ; Neuberg, Marijana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), stručni
Izvornik
Znanost in kultura za zdravo družbo
/ Filej, Bojana - Maribor : Alma Mater Europaea, 2015, 437-441
ISBN
978-961-6966-05-4
Skup
3. Mednarodna znanstvena konferenca Znanost in kultura za zdravo družbo
Mjesto i datum
Maribor, Slovenija, 20.03.2015. - 21.03.2015
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
demencija ; inegrativna validacija ; komunikacija ; medicinske sestre ; skrb
(dementia ; integrative validation ; communication ; nurses ; care)
Sažetak
Svrha: Pojam demencije odnosi se na promjene u kognitivnim sposobnostima bolesnika s organskim oboljenjem središnjeg živčanog sustava. Prema WHO demencija se definira kao poremećaj sposobnosti pamćenja uz moguće pridružene druge kognitivne deficite: disfaziju, apraksiju, agnoziju, te poteškoće u orijentaciji i/ili donošenju svakodnevnih odluka. Skrb za osobe s demencijom predstavlja jedan od zahtjevnijih oblika skrbi kako za obitelj, tako i za zdravstvene djelatnike. S obzirom na progresivnost ove bolesti, nerijetko obitelj koja brine o svome članu s demencijom, može imati negativne posljedice u psihološkom, profesionalnom ili čak financijskom planu. Zbog specifičnosti komunikacije s osobama s demencijom zdravstvenim djelatnicima vještine Integrativne validacije (u daljnjem tekstu IVA) mogu uvelike olakšati skrb i pristup kako osobama s demencijom tako i u svakodnevnom funkcioniranju u svome radnom, a i privatnom okruženju. Cilj rada: Utvrditi koliko su zdravstveni djelatnici (medicinske sestre/tehničari i njegovatelji) zadovoljni naučenim vještinama iz IVA, te u kolikoj im mjeri stečeno znanje olakšava svakodnevni rad sa starijim osobama u domu za starije i nemoćne. Ispitanici i metode: Ukupno je anketirano 30 ispitanika različite stručne spreme koji rade u domu za starije i nemoćne: prvostupnici sestrinstva, medicinske sestre srednje stručne spreme, njegovatelji. Za obradu podataka korištena je deskriptivna statistika. Rezultati: Rezultati su pokazali da djelatnici koji su prošli tečaj Integrativne validacije, lakše komuniciraju i skrbe o starijim osobama s demencijom, kao i sa ostalim korisnicima doma za starije i nemoćne, također naučene vještine integrativne validacije nerijetko koriste u svakodnevnom privatnom životu za lakše socijalno funkcioniranje. Zaključak: Integrativna validacija prvenstveno se oslanja na znanja iz psihologije, komunikologije. Vještine stečene putem tečaja IVA-e, koncentrirane su i orijentirane na prošla iskustva i očuvane sposobnosti osobe koja boluje od demencije. Na taj način osobe s demencijom osjećaju se shvaćeno, odnosno prihvaćeno. Naime, vještine integrativne validacije nisu fiksirane na rješavanje problema, već na prisjećanje i oslanjanje na pozitivna iskustva iz prošlosti
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Javno zdravstvo i zdravstvena zaštita
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Sveučilište Sjever, Koprivnica