Pregled bibliografske jedinice broj: 794387
Međunarodno pravo i očekivanje pravde. Medijsko izvještavanje o presudi povodom hrvatske tužbe i srpske protutužbe za genocid.
Međunarodno pravo i očekivanje pravde. Medijsko izvještavanje o presudi povodom hrvatske tužbe i srpske protutužbe za genocid. // Vukovar ‘91.: domovinska (i europska) sigurnost. Kriza sigurnosti i politike manipuliranja suverenitetom
Vukovar, Hrvatska, 2015. (predavanje, nije recenziran, neobjavljeni rad, ostalo)
CROSBI ID: 794387 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Međunarodno pravo i očekivanje pravde. Medijsko izvještavanje o presudi povodom hrvatske tužbe i srpske protutužbe za genocid.
(International Law and Justice Anticipation. Media Reports on the Verdict for the Croatian Genocide Indictment Against Serbia and Serbian Counter-Indictment)
Autori
Žanić, Mateo ; Bendra, Ivana ; Macut, Petar
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, neobjavljeni rad, ostalo
Skup
Vukovar ‘91.: domovinska (i europska) sigurnost. Kriza sigurnosti i politike manipuliranja suverenitetom
Mjesto i datum
Vukovar, Hrvatska, 13.11.2015
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
Međunarodno pravo i pravda; medijsko izvještavanje; hrvatska tužba Srbije za genocid; srbijanska protutužba
(International Law and Justice; Media Reports; Croatian Genocide Indicment Against Serbia; Serbian Counter-Indicment)
Sažetak
U uvodu rada iznosi se pregled važnijih međunarodnih suđenja za ratne zločine bivše Jugoslavije te se posebno analizira pojam genocida. Potom se iznose osnovne činjenice o tužbi za genocid koji je Hrvatska podnijela protiv Srbije pred Međunarodnim sudom pravde u Hagu te protutužbi koji je Srbija podnijela na istom sudu protiv Hrvatske. U istraživačkom dijelu rada se metodom analize sadržaja analiziraju reakcije hrvatske i srpske javnosti na izrečene presude. Pritom koriste se tekstovi objavljeni na Internet portalima hrvatskih ( Jutarnji list, Večernji list, Glas Slavonije ) i srpskih dnevnih novina (Blic, Večernje novosti, Politika). Cilj je utvrditi na koji su način hrvatska i srpska javnost percipirali izrečene presude i rad Međunarodnog suda pravde u Hagu u medijima (hrvatskim i srpskim) te shodno tome u kojoj se mjeri drži da je ovim putem postignuta pravda. Prva je istraživačka hipoteza da hrvatskom javnošću dominira negativna stav o presudi na hrvatsku tužbu za genocid protiv Srbije. Druga je istraživačka hipoteza da srpskom javnošću dominira negativan stav o presudi na srpsku protutužbu za genocid protiv Hrvatske. Treća je hipoteza da hrvatskom javnošću dominira negativna opći stav o radu Međunarodnog suda pravde u Hagu. Četvrta je hipoteza da srpskom javnošću dominira negativna opći stav o radu Međunarodnog suda pravde u Hagu.
Izvorni jezik
Hrvatski