Pregled bibliografske jedinice broj: 793018
Favivirusi u ptica
Favivirusi u ptica // 82. znanstveno-stručni simpozij Zoonoze - Knjiga sažetaka / Čivljak R., Jakopović N. (ur.).
Slavonski Brod: Hrvatski liječnički zbor ; Hrvatsko društvo za infektivne bolesti, 2015. str. 9-9 (pozvano predavanje, nije recenziran, sažetak, ostalo)
CROSBI ID: 793018 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Favivirusi u ptica
(Flaviviruses in birds)
Autori
Savić, V.
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, ostalo
Izvornik
82. znanstveno-stručni simpozij Zoonoze - Knjiga sažetaka
/ Čivljak R., Jakopović N. - Slavonski Brod : Hrvatski liječnički zbor ; Hrvatsko društvo za infektivne bolesti, 2015, 9-9
Skup
82. znanstveno-stručni simpozij Zoonoze
Mjesto i datum
Slavonski Brod, Hrvatska, 28.05.2015. - 30.05.2015
Vrsta sudjelovanja
Pozvano predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
Flavivirusi; ptice
(Flaviviruses; birds)
Sažetak
Rod Flavivirus broji preko 70 virusa. Prema načinu prijenosa razvrstavamo ih u: 1) flaviviruse koji se prenose člankonošcima (arbovirusi) i zaražavaju brojne kralježnjake putem uboda komaraca i krpelja, 2) flaviviruse za koje je nepoznat vektor, a zaražavanje je vjerojatno ograničeno samo na kralježnjake i 3) flaviviruse koje nalazimo isključivo u kukcima. Ptice su prirodni rezervoar za brojne flaviviruse iz prve skupine, a za naše krajeve najveću važnost imaju virus Zapadnog Nila (engl. West Nle virus – WNV) i virus Usutu (USUV). Zaražene ptice obično nemaju kliničke simptome, ali mogu oboljeti čak i s letalanim ishodom. Uginuće tisuća ptica, većinom vrana, uz pojavu neuroloških simptoma u New Yorku u ljeto 1999. prethodilo je epidemiji WNV među humanom populacijom u tom gradu, . Nalaz WNV-a u uginulim pticama bio je ključan u identifikaciji ovog virusa kao uzročnika epidemije među humanom populacijom. WNV je kasnije nađen je u najmanje 208 ptičjih vrsta, u većem broju slučajeva kao inaparentna infekcija. Najvažniji rezervoari virusa su ptice iz redova vrapčarki, močvarica, i sova zbog dugotrajne i izrazite viremije. Od domaće peradi je posebno osjetljiva guska, dok kokoš i puran ne pokazuju simptome i u pravilu predstavljaju samo krajnjeg domaćina. Slično masovnim uginućem ptica u New Yorku, u Beču je 2001. zamijećen veći broj uginulih ptica, pretežno kosova. Kao uzročnik je identificiran USUV za kojeg se tada mislilo da je prisutan isključivo u Africi iako je bio nazočan u ptičjoj populaciji u Europi barem još 1996. Osim kosova, veća osjetljivost prema ovom virusu je zapažena i u vrabaca i sova.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Javno zdravstvo i zdravstvena zaštita, Veterinarska medicina