Pregled bibliografske jedinice broj: 790963
Kompetitivno vezanje olova i cinka iz binarne vodene otopine na nepomičnom sloju prirodnog zeolita
Kompetitivno vezanje olova i cinka iz binarne vodene otopine na nepomičnom sloju prirodnog zeolita, 2015., diplomski rad, preddiplomski, Kemijsko-tehnološki fakultet u Splitu, Split
CROSBI ID: 790963 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Kompetitivno vezanje olova i cinka iz binarne vodene otopine na nepomičnom sloju prirodnog zeolita
(Competitive removal of lead and zinc from a binary aqueous solution on a fixed bed of natural zeolite)
Autori
Meštrović, Viktorija
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, preddiplomski
Fakultet
Kemijsko-tehnološki fakultet u Splitu
Mjesto
Split
Datum
11.09
Godina
2015
Stranica
48
Mentor
Nuić, Ivona
Ključne riječi
Prirodni zeolit; olovo; cink; binarna otopina; proces u koloni
(Natural zeolite; lead; zinc; binary solution; column method)
Sažetak
Ispitano je kompetitivno vezanje Pb i Zn iona iz binarne vodene otopine na sloju prirodnog zeolita postupkom u koloni. Binarna otopina ukupne početne koncentracije co(Pb+Zn) ≈ 1 mmol l-1 propuštana je s vrha prema dnu kolone kroz nepomičan sloj zeolita visine H = 8 cm, pri protocima Q = 1, 2 i 3 ml min-1. Nakon svakog radnog ciklusa proveden je ciklus regeneracije propuštanjem otopine natrijeva nitrata c = 176, 5 mmol l-1, pri protoku Q = 1 ml min-1. Tijek radnih ciklusa i ciklusa regeneracije pratio se određivanjem koncentracije olovovih i cinkovih iona te pH vrijednosti u efluentima. Eksperimentalni rezultati za radne cikluse prikazani su krivuljama proboja za svaki ion, iz kojih su određene točka proboja i točka iscrpljenja. Pb i Zn ioni se u točki proboja pojavljuju istovremeno u svim radnim ciklusima, nakon čega njihova koncentracija raste do točke iscrpljenja. Koncentracija Zn iona u efluentu postiže značajno veće vrijednosti od onih u influentu, zbog efekta istiskivanja već vezanih Zn iona Pb ionima iz otopine. Efekt istiskivanja manje je izražen porastom protoka zbog smanjenog vremena kontakta između otopine i zeolita. Iz krivulja proboja izračunati su karakteristični parametri: kapacitet u točki proboja qB, kapacitet u točki iscrpljenja qE te efikasnost kolone . Zbog smanjenog vremena kontakta porastom protoka smanjuju se kapaciteti u točki proboja i u točki iscrpljenja, kao i efikasnost kolone. Eksperimentalni rezultati ciklusa regeneracije prikazani su krivuljama regeneracije za svaki ion. Određeno je vrijeme završetka regeneracije, izračunata količina eluiranih Pb i Zn iona te procijenjena učinkovitost regeneracije. U efluentima regeneracije prisutna je veća koncentracija eluiranog Pb u odnosu na Zn, što potvrđuje vezanje Pb iona u većoj količini, odnosno efekt istiskivanja. Dobivenim rezultatima utvrđen je veći afinitet Pb iona prema zeolitu u odnosu na Zn ione kao i veća selektivnost zeolita prema Pb ionima. Ova saznanja su od velikog značaja za praktičnu uporabu zeolita kao izmjenjivača u obradi otpadnih voda.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemijsko inženjerstvo
POVEZANOST RADA
Projekti:
HRZZ-IP-2013-11-4981 - Prirodni zeoliti kao reaktivne barijere za obradu procjednih otpadnih voda odlagališta otpada (NAZELLT) (Trgo, Marina, HRZZ - 2013-11) ( CroRIS)
Ustanove:
Kemijsko-tehnološki fakultet, Split
Profili:
Ivona Nuić
(mentor)