Pregled bibliografske jedinice broj: 790928
Bestijarijski pabirci u akademijinim rukopisima HAZU IVa48 i HAZU IIIa15
Bestijarijski pabirci u akademijinim rukopisima HAZU IVa48 i HAZU IIIa15 // Hrvatsko glagoljaštvo u europskom okružju / Badurina Stipčević, Vesna ; Požar Sandra i Velčić, Franjo (ur.).
Zagreb: Staroslavenski institut, 2015. str. 413-446
CROSBI ID: 790928 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Bestijarijski pabirci u akademijinim rukopisima HAZU IVa48 i HAZU IIIa15
(Bestiary Gleanings in the Academy's Manuscripts HAZU IVa48 and HAZU IIIa15)
Autori
Zaradija Kiš, Antonija
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, znanstveni
Knjiga
Hrvatsko glagoljaštvo u europskom okružju
Urednik/ci
Badurina Stipčević, Vesna ; Požar Sandra i Velčić, Franjo
Izdavač
Staroslavenski institut
Grad
Zagreb
Godina
2015
Raspon stranica
413-446
ISBN
978-953-6080-20-5
Ključne riječi
Bestijarij, glagoljica, rukopisi HAZU, kaladrin
(Bestiary, Glagolitic Script, Manuscripts of the Croatian academy of sciences and Arts, the Caladrius Bird)
Sažetak
Bestijarij spada u najslikovitiju i najzanimjiviju srednjovjekovnu knjigu o životinjama koja ima karakter enciklopedijskoga priručnika o znanom što nas okružuje i neznanom u što se vjerovalo i što se štovalo. Kroz širi srednjovjekovni književni korpus razvidno je da je srednjovjekovlje, naslanjajući se na starije antičko književno nasljeđe, pokazivalo veliko zanimanje za upoznavanje prirode koja okružuje čovjeka, posebice interes za životinje od kojih je ovisilo preživljavanje. Uz to valja spomenuti i izrazito duhovno i donekle mistično stajalište prema nekim životinjama, posebice kad je riječ o divljim, što uvelike utječe na oblikovanje bestijarija kao srednjovjekovnoga književnoga žanra. U središte našega istaživanja su bestijarijski glagoljski pabirci ekscerptirani iz dvaju Zbornika duhovnoga štiva iz 15. stoljeća koji se danas nalazi u Arhivu HAZU pod signaturom IVa48 i IIIa15. Rukopisi su dospjeli u Akademiju krajem 19. stoljeća i zauzimaju važno mjesto u korpusu glagoljaške pisane riječi. U nešem su istraživanju zanimljivi zato što sadrže rijetke odlomke iz bestijarija, odnosno opise nekih životinja, poput feniksa, pupavca, magarca i dr., dajući naznake o poznavanju bestijarija u glagoljaškim krugovima koji kao knjiga nije uspio biti sačuvan u književnom glagoljskom korpusu. Na temelju oskudne rukopisne građe koju pronalazimo u zbornicima neliturgijskoga štiva, nastojat ćemo proučiti važnost znanja o životinjama posebice o onima koje se spominju u Akademijinim rukopisima, a posebnu pozornost ćemo posvetiti ptici hilandri.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Filologija, Etnologija i antropologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
189-0000000-3626 - Kulturna animalistika: knjiž., folklor., etnološki i kulturnoantropol. prilozi (Zaradija-Kiš, Antonija, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Institut za etnologiju i folkloristiku, Zagreb,
Fakultet hrvatskih studija, Zagreb
Profili:
Antonija Zaradija-Kiš
(autor)