Pregled bibliografske jedinice broj: 790768
Pisani izvori o šumama u savsko-dravskom međuriječju u kasnoj antici i srednjem vijeku
Pisani izvori o šumama u savsko-dravskom međuriječju u kasnoj antici i srednjem vijeku // Slavonske šume kroz povijest/Forests in Slavonia through History. Program skupa i sažeci izlaganja Knjiga sažetaka / Župan, Dinko ; Andrić, Stanko (ur.).
Slavonski Brod: Hrvatski institut za povijest - Podružnica za povijest Slavonije, Srijema i Baranje ; Gradska knjižnica Slavonski Brod, 2015. str. 16-16 (predavanje, nije recenziran, neobjavljeni rad, znanstveni)
CROSBI ID: 790768 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Pisani izvori o šumama u savsko-dravskom međuriječju u kasnoj antici i srednjem vijeku
(Narrative sources about forests in the area between the rivers Sava and Drava in the Late Antiquity and the Middle Ages)
Autori
Gračanin, Hrvoje ; Pisk, Silvija
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, neobjavljeni rad, znanstveni
Izvornik
Slavonske šume kroz povijest/Forests in Slavonia through History. Program skupa i sažeci izlaganja Knjiga sažetaka
/ Župan, Dinko ; Andrić, Stanko - Slavonski Brod : Hrvatski institut za povijest - Podružnica za povijest Slavonije, Srijema i Baranje ; Gradska knjižnica Slavonski Brod, 2015, 16-16
Skup
Znanstveni skup s međunarodnim sudjelovanjem "Slavonske šume kroz povijest"
Mjesto i datum
Slavonski Brod, Hrvatska, 01.10.2015. - 02.10.2015
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
šume; međuriječje Save i Drave; pisani izvori; kasna antika; srednji vijek
(forrests; region between the SAva and Drava rivers; written sources; late antiquity; Middle Agesa)
Sažetak
U središtu interesa analiza je i komparacija dvije vrste izvora (odabrana kasnoantička i srednjovjekovna narativna vrela te kasnosrednjovjekovni reambulacijski spisi) u kojima se pojavljuju šume u savsko-dravskom međurječju. Cilj je detektirati i prezentirati kakve sve podatke o šumama možemo naći u kasnoantičkim i srednjovjekovnim narativnim vrelima (zapadne/latinske i istočne/grčke provenijencije) te kasnosrednjovjekovnim ispravama, posebice reambulacijskim spisima. Analizom narativnih vrela nastoji se, isto tako, odgovoriti na pitanje kolika su i koja bila saznanja pisaca o šumama, jesu li se možda zasnivala na njihovom osobnom iskustvu odnosno posredno dobivenim informacijama ili su proizlazila iz knjiške upućenosti pa je na djelu izravan prijenos identičnih podataka i formulacija iz ranijih literarnih predložaka. Kasnosrednjovjekovi spisi trebali bi, primjerice, pokazati koliko je bitna uloga šuma i drveća pri određivanju granica, koje sve vrste drveća nalazimo u šumama savsko-dravskog međurječja, ali i što je sve šuma predstavljala onodobnim žiteljima.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Povijest
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Filozofski fakultet, Zagreb