Pregled bibliografske jedinice broj: 790702
Rizici suvremenog poslovanja: gospodarska moć država i terorizam
Rizici suvremenog poslovanja: gospodarska moć država i terorizam // First International Scientific and Professional Conference "Fedor Rocco" in Marketing & Communications : Book of abstracts / Grmuša, Tanja (ur.).
Zagreb: Visoka poslovna škola s pravom javnosti Zagreb, 2013. str. 75-75 (pozvano predavanje, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 790702 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Rizici suvremenog poslovanja: gospodarska moć država i terorizam
(Risks of modern business: economic power of the state and terrorism)
Autori
Bilandžić, Mirko ; Lucić, Danijela
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
First International Scientific and Professional Conference "Fedor Rocco" in Marketing & Communications : Book of abstracts
/ Grmuša, Tanja - Zagreb : Visoka poslovna škola s pravom javnosti Zagreb, 2013, 75-75
ISBN
978-953-57657-2-1
Skup
Međunarodna znanstveno-stručna konferencija "Fedor Rocco" (1 ; 2013)
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 06.12.2013
Vrsta sudjelovanja
Pozvano predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
moć ; terorizam ; izvori moći ; restrukturiranje izvora moći ; gospodarska moć
(power ; terrorism ; sources of power ; restructuring of the source of power ; economic power)
Sažetak
Suvremeni terorizam strateški je odnos između dominantno država i nedržavnih terorističkih organizacija koji karakterizira međusobno instrumentalno racionalno djelovanje. U radu se analizira odnos gospodarske moći država i nedržavnog terorizma. Prema klasičnom realističkom određenju, moć je smještena unutar određenog društvenog odnosa i podrazumijeva vjerojatnost da će jedan akter tog odnosa ostvariti svoj cilj, unatoč protivljenju drugih aktera. Nacionalna država kao središnja društvena organizacija međunarodnog poretka posjeduje atribute ukupne moći: ideološku, političku, vojnu i gospodarsku. Suvremeni terorizam predstavlja bitnu intervenciju u nacionalnu sigurnost, međunarodne odnose, međunarodnu sigurnost i ukupne dimenzije društvene moći. Stoga se utemeljeno postavlja pitanje je li eskalacija terorizma dovela u pitanje moć država? Polazna je hipoteza da terorizam utječe na strukturu državne moći i ima relevantan utjecaj na njezinu gospodarsku moć. Odgovor na postavljenu hipotezu pružit će se sintezom rezultata studija slučajeva (case study) i studija država (country study). Dva pitanja posebno su značajna: posjeduje li terorizam ekonomsku moć i kako terorizam utječe na gospodarsku moć država? Analiza niza terorističkih organizacija ukazuje da je njihova gospodarska (financijska) moć u odnosu na državnu beznačajna. U nastojanju za ostvarenjem konačnih političkih ciljeva, terorizam je usmjeren i na stjecanje gospodarske moći koja proizlazi iz potrebe za ekstrakcijom, transformacijom, distribucijom i konzumacijom prirodnih resursa. Kako terorizam utječe na gospodarsku moć država? Nekoliko je uvjerljivih razina. Politički ekonomisti suglasni su da je politička stabilnost preduvjet gospodarskog rasta, a upravo terorističko djelovanje uzrokuje političku nestabilnost i ima negativan utjecaj na gospodarski rast. Empirijske studije terorističkih udara pokazale su da je trećina udara (od ukupno 80.000 akata) bila usmjerena na gospodarstvo i gospodarske objekte. Terorizam je vrlo jeftin, dok je protuterorizam iznimno skup.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Politologija, Sociologija, Sigurnosne i obrambene znanosti
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Filozofski fakultet, Zagreb,
Zagrebačka škola za menadžment,
Sveučilište Libertas