Pregled bibliografske jedinice broj: 790370
Optimizacija terapije onkološkog bolesnika i značenje multidisciplinarnog tima
Optimizacija terapije onkološkog bolesnika i značenje multidisciplinarnog tima // 5. hrvatski kongres farmacije s međunarodnim sudjelovanjem / Zorc, Branka (ur.).
Zagreb: Hrvatsko farmaceutsko društvo, 2015. str. 73-73 (predavanje, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 790370 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Optimizacija terapije onkološkog bolesnika i značenje multidisciplinarnog tima
(Therapy optimization for oncology patient and the importance of the multidisciplinary team)
Autori
Pavlica, Vesna ; Šeparović, Robert ; Arbanas, Dahna ; Koroman, Maja ; Vladimir Knežević, Sanda ; Skelin, Marko ; Kranjec Šakić, Martina ; Govorčinović, Tihana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
5. hrvatski kongres farmacije s međunarodnim sudjelovanjem
/ Zorc, Branka - Zagreb : Hrvatsko farmaceutsko društvo, 2015, 73-73
ISBN
978-953-7897-05-5
Skup
5. hrvatski kongres farmacije s međunarodnim sudjelovanjem
Mjesto i datum
Rovinj, Hrvatska, 21.05.2015. - 24.05.2015
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
Multidisciplinarni tim; onkološki pacijent; optimiziranje terapije
(Multidisciplinary team; oncology patient; therapy optimization)
Sažetak
Uvod: Multidisciplinarni pristup liječenju priznati je način liječenja onkoloških bolesnika, a multidisciplinarni tim (MDT) predstavlja institucionalizirani oblik svakodnevne komunikacije i način suradnje među različitim profesionalcima. Stupanj organizacije i vrsta suradnje imaju izravan utjecaj na ishod liječenja, skrb o bolesniku i kvalitetu njegova života. U suradnji s onkolozima, klinički farmaceuti provode nadzor nad ispisanim liječničkim odredbama vezano uz antineoplastične lijekove i suportivnu terapiju. Posebnu pozornost posvećuju kroničnoj terapiji, bezreceptnim lijekovima i dodacima prehrani. Na temelju svega navedenog pristupa se razgovoru s onkološkim bolesnikom i njegovom savjetovanju o primjeni lijekova. Svrha rada: Kroz prikaz slučaja iz prakse pokazati na koji način onkološki ljekarnik utječe na optimizaciju terapije i sudjeluje u radu MDT-a, provodi strukturirani razgovor i savjetuje bolesnika te prijavljuje nuspojave. Prikaz slučaja: 48-godišnji bolesnik s rakom dojke koji se u Klinici za tumore liječi od 2009. godine. Odlukom Kemoterapijskog konzilija u bolesnika je indicirano kemoterapijsko liječenje prema CMF protokolu (ciklofofamid, metotreksat i fluorouracil). Nekoliko dana nakon kemoterapije, bolesnik počinje uzimati cijeli niz biljnih pripravaka. Dobiva sitni točkasti osip praćen izraženim svrbežom. Alergičan je na penicilin te pelud breze, lijeske, čempresa i ambrozije. Kontinuirano uzima cetirizin. Metode: Analiziraju se svi službeni zapisi vezani uz medicinsku dokumentaciju bolesnika. Prati se farmakoterapija, medikacijske pogreške, interakcije lijekova, doze i intervali ciklusa pojedinih kemoterapijskih protokola. Pri tome se koristi dostupna literatura i baza podataka Lexi-Comp Online. Za razgovor i savjetovanje koristi se obrazac za strukturirani razgovor s onkološkim bolesnikom. U MDT uključuje se ekspert za područje farmakognozije u svrhu analize uzoraka biljnih pripravaka. Rezultati: Nakon analize farmakoterapije i razgovora s bolesnikom, donosi se odluka o neprijavljivanju nuspojave vezane uz jedan od lijekova kemoterapijskog protokola. Ponovo se pristupa strukturiranom razgovoru s bolesnikom i savjetovanju o primjeni OTC lijekova i biljnih pripravaka. Zaključak: Potvrđuje se potreba multidisciplinarnog pristupa liječenju onkološkog bolesnika i suradnje s različitim ekspertima, kao i opravdanost detaljne analize svake nuspojave.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Farmacija
POVEZANOST RADA
Projekti:
006-0061117-1238 - Bioaktivne prirodne tvari: izolacija, karakterizacija i biološki učinci (Vladimir-Knežević, Sanda, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Farmaceutsko-biokemijski fakultet, Zagreb