Pregled bibliografske jedinice broj: 790207
Kriteriji vjednovanja ruralnih naselja u zaštićenim prirodnim područjima - primjer Nacionalnog parka Plitvička jezera
Kriteriji vjednovanja ruralnih naselja u zaštićenim prirodnim područjima - primjer Nacionalnog parka Plitvička jezera // Cultural heritage - possibilities for spatial and economic development Abstracts / Obad Ščitaroci, Mladen (ur.).
Zagreb: Arhitektonski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2015. str. 33-33 (predavanje, međunarodna recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 790207 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Kriteriji vjednovanja ruralnih naselja u zaštićenim prirodnim područjima - primjer Nacionalnog parka Plitvička jezera
(Evaluation criteria of the rural settlements in protected areas - case study Plitvice Lakes National Park)
Autori
Petrić, Ksenija ; Obad Šćitaroci, Mladen
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Cultural heritage - possibilities for spatial and economic development Abstracts
/ Obad Ščitaroci, Mladen - Zagreb : Arhitektonski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2015, 33-33
ISBN
978-953-8042-07-2
Skup
International scientific conference Cultural Heritage - Possibilities for spatial and economic development, Međunarodni znanstveni skup Prostorne i razvojne mogućnosti kulturnog naslijeđa
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 22.10.2015. - 23.10.2015
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
Nacionalni park Plitvička jezera ; ruraln anaselja ; kriteriji vrjednovanja ; kulturno naslijeđe ; prostorno planiranje
(Plitvice Lakes National Park ; rural settlements ; evaluatio criteria ; cultural heritage ; physical planning)
Sažetak
Na primjeru Nacionalnog parka Plitvička jezera istražuje se razvoj zaštite i kriteriji vrjednovanja ruralnih naselja u zaštićenim prirodnim područjima u Hrvatskoj. Uvažavajući suvremena načela upravljanja kulturnim naslijeđem u zaštićenim prirodnim područjima, istraživanje polazi sa stajališta da je kulturni identitet duboko prostorni fenomen te da kriteriji vrjednovanja pejsažnih, prostorno- organizacijskih i kulturno-povijesnih obilježja ruralnih naselja u Hrvatskoj nisu odgovarajuće razrađeni i primijenjeni u konzervatorskoj i prostorno planerskoj praksi. Ruralna naselja, kao dio kulturnog naslijeđa zaštićenih prirodnih područja, u istraživanju se promatraju kao sastavni dio krajolika te ih se postavlja u funkciju baštinskog resursa na kojem se treba temeljiti i zaštita prostora i planiranje razvoja s uporištem u prezentaciji, interpretaciji i uređenju prostora u funkciji posjećivanja, naobrazbe i rekreacije. Na odabranim primjerima analizirat će se kriteriji procjene vrijednosti pejsažno-estetskih obilježja, obilježja smještaja, povijesnog značaja, korištenja i obrade površina, prostorne organizacije, tipa, strukture i graditeljstva ruralnih naselja u prostornim planovima i konzervatorskim studijama. Analiza će omogućiti sistematiziranje i prepoznavanje primijenjenih kriterija vrjednovanja i modela revitalizacije ruralnih naselja s motrišta afirmacije i zaštite kulturnog naslijeđa. Očekuje se da će rezultati istraživanja pokazati opseg primjene prostornih kriterija u procesu donošenja planerskih i upravljačkih odluka te kako se primijenjeni kriteriji i modeli reflektiraju na očuvanje i unaprjeđenje kulturnog naslijeđa ruralnih naselja. Doprinos istraživanja bit će na području razvoja metode vrjednovanja i zaštite ruralnih naselja u Hrvatskoj.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Arhitektura i urbanizam
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Arhitektonski fakultet, Zagreb,
Sveučilište u Zagrebu