Pregled bibliografske jedinice broj: 790159
Proširenost infekcije golubova paramiksovirusom 1 od 2003. do 2006. u Hrvatskoj
Proširenost infekcije golubova paramiksovirusom 1 od 2003. do 2006. u Hrvatskoj, 2008., diplomski rad, diplomski, Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 790159 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Proširenost infekcije golubova paramiksovirusom 1 od 2003. do 2006. u Hrvatskoj
(Spreading of infection in pigeons by paramyxovirus type 1 in Croatia during 2003 to 2006)
Autori
Cipčić, Antonio
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Fakultet
Prirodoslovno-matematički fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
25.01
Godina
2008
Stranica
39
Mentor
Savić, Vladimir
Ključne riječi
Virus newcastleske bolesti; ptičji paramiksovirus tipa 1; monoklonska protutijela
(Newcastle disease virus; paramyxovirus type 1; monoclonal antibodies)
Sažetak
Serološki je obrađeno 176 izdvojenih uzoraka ptica iz porodice Columbidae, prikupljenih u razdoblju od 2003. do 2006. sa 20 geografski odvojenih lokacija u Hrvatskoj. Uzorci su se sastojali od briseva kloake i ždrijela, organa probavila, mozga i dušnika prikupljenih ptica. Obrada se sastojala od nacijepljivanja na specifične od patogena slobodne kokošje embrije, izdvajanja alantoisne tekućine i njena ispitivanja sa suspenzijom eritrocita na sposobnost aglutinacije u određenom vremenskom razdoblju. Uzorci sa pozitivnom reakcijom hemaglutinacije alantoisne tekućine i eritrocita su titrirani kroz niz poliklonskih seruma i monoklonskih protutijela, utvrđujući svojstva virusnih izolata. Primjenjeni poliklonski serumi u postupku antigenske tipizacije su PMV-1 protuserum i negativni serum, dok je od monoklonskih protutijela upotrijebljen U85 specifičan za klasične sojeve virusa newcastleske bolesti, 7D4 koji prepoznaje F i La Sota soj ptičjeg paramiksovirusa tipa 1 te 161/617 što raspoznaje golublju varijantu ptičjeg paramiksovirusa serotipa 1.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Biologija, Veterinarska medicina
POVEZANOST RADA
Projekti:
048-0481153-1136 - Genska karakterizacija virusa influence ptica i newcastleske bolesti u Hrvatskoj (Savić, Vladimir, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Hrvatski veterinarski institut, Zagreb
Profili:
Vladimir Savić
(mentor)