Pregled bibliografske jedinice broj: 790041
Demografski i migracijski izazovi pred Hrvatskom u kontekstu aktualne humanitarne krize
Demografski i migracijski izazovi pred Hrvatskom u kontekstu aktualne humanitarne krize // Društva i javne politike u Europi za rješavanje demografskih izazova 21. stoljeća: natalitet, starenje i migracije. Tri demografske putanje, Francuska, Njemačka i Hrvatska.
Zagreb: Institut Francais, Zagreb, 2015. str. 6-7 (predavanje, nije recenziran, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 790041 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Demografski i migracijski izazovi pred Hrvatskom u kontekstu aktualne humanitarne krize
(Demographic and migration challenges for Croatia in the context of recent humanitarian crisis)
Autori
Župarić-Iljić, Drago
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Društva i javne politike u Europi za rješavanje demografskih izazova 21. stoljeća: natalitet, starenje i migracije. Tri demografske putanje, Francuska, Njemačka i Hrvatska.
/ - Zagreb : Institut Francais, Zagreb, 2015, 6-7
Skup
Društva i javne politike u Europi za rješavanje demografskih izazova 21. stoljeća: natalitet, starenje i migracije. Tri demografske putanje, Francuska, Njemačka i Hrvatska.
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 11.12.2015
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
demografski izazovi ; imigracija ; izbjeglice ; humanitarna kriza
(demographic challenges ; immigration ; refugees ; humanitarian crisis)
Sažetak
Prema službenim podacima, od 16. rujna do 24. studenog 2015. u Republiku Hrvatsku ušlo je više od 440.000 prisilnih migranata. U ovom kontekstu, primarna funkcija tranzitnih prihvatnih centara/kampova bila je registriranje, smještaj, osiguravanje hrane i skloništa te organizacija daljnjeg tranzita izbjeglica i drugih prisilnih migranata. Sadašnji objekti stoga su naizgled učinkoviti i dovoljni za prihvat izbjeglica koje dolaze u oštrim zimskim uvjetima na Balkanskoj ruti, no, nakon tragičnih događanja u Parizu na snazi su restriktivnije politike koje uključuju odvajanje i odbijanje osoba koje nisu prave izbjeglice, na granicama. Ipak, povremena zadržavanja izbjeglica na granicama sa Srbijom i Slovenijom utjecala su na osobnu sigurnost ljudi, solidarnost domaćeg stanovništva i diplomatsku stabilnost susjednih država. No, budući izazovi pred kojima će se Hrvatska naći tiču se zatvaranja granica i mogućeg priječenja budućeg tranzita/transfera izbjeglica te povratka odbijenih izbjeglica bilo zbog sporazuma o ponovnom prihvatu ili sheme kvota preseljenja izbjeglica. Posebice je potrebno osigurati odgovarajuće pravne i materijalne uvjete za njihovo zbrinjavanje, osobito u slučaju osjetljivih skupina i slučajeva odvajanja/ponovnog ujedinjenja obitelji.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Sociologija
Napomena
Međunarodni znanstveni skup je održan u organizaciji Institut Francais Zagreb, Ambassade de France en Croatie, Goethe-Institut Zagreb, Instituta za migracije i narodnosti te Deutsch- Franzosischer Kulturfonds Zagreb.
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Institut za migracije i narodnosti, Zagreb
Profili:
Drago Župarić-Iljić
(autor)