Pregled bibliografske jedinice broj: 789948
O internetskom testiranju
O internetskom testiranju // Knjiga sažetaka - Psihologija starenja pogled u budućnost / Despot Lučanin, Jasminka ; Černja, Iva ; Lopižić, Josip ; Rudolfi, Nelija (ur.).
Šibenik: Hrvatsko psihološko društvo ; Hrvatska psihološka komora ; Društvo psihologa u Splitu, 2015. str. 164-164 (predavanje, nije recenziran, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 789948 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
O internetskom testiranju
(On Internet testing)
Autori
Matešić, Krunoslav ; Ružić, Valentina ; Matešić, Krunoslav, ml.
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
Izvornik
Knjiga sažetaka - Psihologija starenja pogled u budućnost
/ Despot Lučanin, Jasminka ; Černja, Iva ; Lopižić, Josip ; Rudolfi, Nelija - Šibenik : Hrvatsko psihološko društvo ; Hrvatska psihološka komora ; Društvo psihologa u Splitu, 2015, 164-164
ISBN
978-953-55079-3-2
Skup
23. godišnja konferencija hrvatskih psihologa
Mjesto i datum
Šibenik, Hrvatska, 04.11.2015. - 07.11.2015
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
internetsko testiranje; kompjutorizirano testiranje; psihodijagnostička sredstva; psihološki testovi
(Internet testing; computerized testing; psychodiagnostic instruments; psychological tests)
Sažetak
Kompjutorizacija koja je ušla u sve pore rada omogućava, između ostaloga, i nove načine psihološkog testiranja. Budući da je dio kolegica i kolega izložen pritiscima da prihvaćaju rezultate osobnog testiranja kandidata koje su ovi obavili mimo bilo kakvog nadzora kod kuće ili u svom uredu, u izlaganju je stavljen naglasak na organizacijske probleme internetskog testiranja. Prvo, što je prihvatljivo? Internetsko testiranje koje s provodi pod nadzorom jest jednako valjano kao i klasično testiranje s testovima tipa papir i olovka. Ono se standardno održava u testiraonicama s više radnih stanica. Naravno, moguće je testiranje i na samo jednom kompjuteru, ali to se ne procjenjuje jako isplativim.Uz moguće kontrolirano online testiranje vezuju se pitanja koji se instrumenti primjenjuju, jesu li u Katalogu PDS-a Hrvatske psihološke komore ili ne, itd. Uređenih kompjutoriziranih višestaničnih testiroanica u Republici Hrvatskoj ima vrlo malo. neke obrazovne institucije, najviše one koje se bave podučavanjem programiranja, posjeduju elektronske učionice koje se onda lako prilagode i za online testiranja. Uvijek je bitna kontrola ponašanja sudionika testiranja. Drugo, što nije prihvatljivo? To je vid internetskog ili online testiranja koje se svodi na mogućnost da kandidat sam rješava testove, tj. odgovara na zadane čestice u uredu ili kod kuće, mimo bilo kakvog nadzora. Za ovu svrhu na webu se nudi niz tzv. ‘testova ličnosti’, a postoji i pokoji ‘test inteligencije’. Ne mislimo na etablirana psihodijagnostička sredstva koja su uglavnom nelegalno stavljena na web stranice kako bi postala javno dostupna. Ovo sve skupa ne bi bilo vrijedno spomena da se u nekom slučajevima ne primorava naše psihologe da prihvate tako dobivene rezultate. Bez obzira na činjenice da su to naizgled vrlo dorađeni postupci, te da su ‘testovi ličnosti’ popraćeni razrađenim teorijama, te da se interpretacije rezultata ne dobivaju na temelju programske podrške za koju se tvrdi da su je sastavili dokazani stručnjaci, itd., u pitanju je tek karikiranje etabliranih standarda psiholoških mjera i pregleda. To je samo osuvremenjeni način zabave koji je nekada bio prisutan u novinskim rubrikama pod nazivom ‘kvizovi i razbibriga’ i ne smije se brkati s reguliranom psihodijagnostičkom praksom. Uz navođenje nekoliko primjera, i pokojeg video isječka, bit će sažeto prikazane važnije preporuke profesionalnih udruga koje su posvećene problemima internetskog testiranja.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Psihologija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Filozofski fakultet, Zagreb,
Hrvatsko katoličko sveučilište, Zagreb