Pregled bibliografske jedinice broj: 789863
Strateška razvojna vizija obrambenog sustava: konceptualizacija u hrvatskim uvjetima
Strateška razvojna vizija obrambenog sustava: konceptualizacija u hrvatskim uvjetima // SIGURNOST I OBRANA REPUBLIKE HRVATSKE U EUROATLANTSKOM KONTEKSTU / Smerić, Tomislav ; Sabol, Gabrijela (ur.).
Zagreb: Institut društvenih znanosti Ivo Pilar, 2009. str. 51-74 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 789863 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Strateška razvojna vizija obrambenog sustava: konceptualizacija u hrvatskim uvjetima
(Strategic Developmental Vision of the Defence System: Conceptualization in the Croatian Circumstances)
Autori
Domjančić, Stjepan
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
SIGURNOST I OBRANA REPUBLIKE HRVATSKE U EUROATLANTSKOM KONTEKSTU
/ Smerić, Tomislav ; Sabol, Gabrijela - Zagreb : Institut društvenih znanosti Ivo Pilar, 2009, 51-74
ISBN
978-953-6666-64-5
Skup
Annales Pilar 2009: Sigurnost i obrana Republike Hrvatske u euroatlantskom kontekstu
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 21.05.2009. - 22.05.2009
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
Strategija; obrana; upravljanje obranom
(Strategy; defence; defence management)
Sažetak
Hrvatska danas, de facto, nema krovnih strategijskih dokumenata iz područja obrane i nacionalne sigurnosti, i to barem zbog dva razloga: prvo, svi dokumenti nastali nakon Strategije nacionalne sigurnosti i Strategije obrane, a koji su ih trebali operacionalizirati, ne proizlaze dosljedno iz strateških rješenja definiranih tim strategijama niti podupiru ciljeve i slijede načela koja su u njima sadržana ; drugo, niži dokumenti nastali nakon te dvije strategije, derogirali su njihove postavke i preuzeli ulogu surogata temeljnog strategijskog dokumenta. Dugoročni plan razvoja Oružanih snaga 2006.– 2015. postao je ne samo plan već i ključni kriterij vrednovanja uspješnosti obrambenog sustava u suočavanju s prijetnjama i rizicima. U području obrane i nacionalne sigurnosti na djelu je nebriga središ- njih državnih institucija. Hrvatski politički establishment to područje ne smatra dijelom svoga repertoara. Rješenja koja donosi nisu rezultat pomnih analiza, ekspertize, političkih rasprava i traganja za optimalnim modalitetima odgovora, već izraz “trenutačnog nadahnuća” i dnevnopolitičkog kalkulantstva. Hrvatski obrambeni sustav u poslijeratnom razdoblju nije uspio izgraditi svoj jasan, društveno prihvatljiv, interno i eksterno prepoznatljiv identitet i kohezivne obrasce. Svjedoci smo dvostruke redukcije obrane. S jedne strane, područje obrane reducirano je na Ministarstvo obrane. Obrana se ne razumijeva kao stvar države, već isključivo kao stvar Ministarstva obrane. S druge strane, obrana je reducirana na oružane snage, odnosno vojnu komponentu.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Politologija, Sigurnosne i obrambene znanosti