Pregled bibliografske jedinice broj: 789553
Raznolikošću do jednosti – franjevački put književnojezične ujednake
Raznolikošću do jednosti – franjevački put književnojezične ujednake // Zbornik o Stipanu Margitiću, Zbornik radova sa znanstvenoga skupa „Fra Stipan Margitić i Bosna srebrena (1650.–1750.)“, Sarajevo, 22.–24. svibnja 2014. / Knezović, Pavao (ur.).
Zagreb: Hrvatski studiji Sveučilišta u Zagrebu ; Institut za latinitet BiH, 2015. str. 113-134
CROSBI ID: 789553 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Raznolikošću do jednosti – franjevački put književnojezične ujednake
(Through Diversity to Oneness – Franciscan Path Towards Unification of Literary Language)
Autori
Tafra, Branka
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, znanstveni
Knjiga
Zbornik o Stipanu Margitiću, Zbornik radova sa znanstvenoga skupa „Fra Stipan Margitić i Bosna srebrena (1650.–1750.)“, Sarajevo, 22.–24. svibnja 2014.
Urednik/ci
Knezović, Pavao
Izdavač
Hrvatski studiji Sveučilišta u Zagrebu ; Institut za latinitet BiH
Grad
Zagreb
Godina
2015
Raspon stranica
113-134
ISBN
978-953-7823-44-3
Ključne riječi
hrvatski jezik, franjevačka koine, sinonimija, dubletnost, jezična norma
(Croatian language, Franciscan koine, synonymy, doublet forms, linguistic standard)
Sažetak
Povijest hrvatskoga književnoga jezika obilježena je postojanjem više pisama i više književnih jezika, što stranih, što domaćih na različitim dijalektnim osnovama pa je stoljećima vladala svojevrsna napetost između postojećih književnojezičnih razlika i težnji za zajedničkim književnim jezikom. Zadaća je ovoga rada da na primjeru franjevačke književnosti 17. i 18. stoljeća iz doba standardizacije hrvatskoga jezika u toj raznolikosti otkrije zajednička obilježja. Pritom je pozornost usmjerena na neke općejezikoslovne teme kao što je pitanje sinonimije, varijantnosti, posuđivanja i jezičnoga normiranja. Franjevci su, osobito bosanski, uvelike pridonijeli ujednačivanju upotrebne norme prije same kodifikacije pa njihov jezik krije normne stalnice koje su utkane u današnji standardni jezik. Postavili smo tezu da se u raznolikosti krije jednost, što poništava tezu o hrvatskim pokrajinskim književnostima, a osnažuje tezu o kohezijskoj ulozi bosanskih franjevaca u izgradnji hrvatskoga književnoga jezika.
Izvorni jezik
Hrvatski