Pregled bibliografske jedinice broj: 788672
Iskustva odgajatelja s elektroničkim nasiljem u domu za odgoj djece i mladeži Dugave i odgojnom domu Mali Lošinj
Iskustva odgajatelja s elektroničkim nasiljem u domu za odgoj djece i mladeži Dugave i odgojnom domu Mali Lošinj // V. znanstveno-stručni skup posvećen pitanjima nasilja "e-nasilje - izazovi proučavanja i preveniranja nasilja u okviru novih medija"
Osijek, Hrvatska, 2014. (predavanje, nije recenziran, sažetak, ostalo)
CROSBI ID: 788672 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Iskustva odgajatelja s elektroničkim nasiljem u domu za odgoj djece i mladeži Dugave i odgojnom domu Mali Lošinj
(Experiences of caregivers with electronic violence in residential care for children and youth Dugave Mali Losinj)
Autori
Vejmelka, Lucija ; Lisul, Ines ; Divić, Kristina
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, ostalo
Skup
V. znanstveno-stručni skup posvećen pitanjima nasilja "e-nasilje - izazovi proučavanja i preveniranja nasilja u okviru novih medija"
Mjesto i datum
Osijek, Hrvatska, 26.11.2014. - 29.11.2014
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
elektroničko nasilje; domovi za djecu s poremećajima u ponašanju; iskustvo odgajatelja
(electronic violence; treatment residential institutions; caregivers experiences)
Sažetak
Elektroničko nasilje u posljednje vrijeme aktualna je tema i dok se u svijetu istraživanja provode sustavno i na velikim uzorcima (eukidsonine.org) kod nas ih je provedeno tek nekoliko (primjerice Poliklinika za zaštitu djece, 2008., 2013.). Nedostatak istraživanja prisutan je u specifičnom kontekstu kao što su domovi za djecu s poremećajima u ponašanju pa ovo istraživanje predstavlja dodatan doprinos razumijevanju elektroničkog nasilja u ustanovama skrbi za djecu. Kako bi se saznalo kako odgajatelji u Domu za odgoj djece i mladeži u Dugavama i u odgojnom domu na Malom Lošinju opisuju svoje dosadašnje iskustvo s elektroničkim nasiljem kroz rad s djecom i mladima korištena je kvalitativna metodologija. Podaci su prikupljeni polustrukturiranim intervjuima kojima su obuhvaćena dva istraživačka pitanja: Kako odgajatelji opisuju svoje dosadašnje iskustvo s elektroničkim nasiljem u Domu te koje preporuke navode za prevenciju elektroničkog nasilja u domovima za djecu s poremećajima u ponašanju. U istraživanju je sudjelovalo osam stručnjaka: četiri odgajateljice i četiri odgajatelja (jednak omjer i broj u obje ustanove). Odgajatelji navode da imaju iskustva s elektroničkim nasiljem sa smještenim korisnicima što upućuje na prisutnost elektroničkog nasilja u obje ustanove. Kroz nalaze istraživanja biti će komentirane aktivnosti korisnika na internetu, oblici elektroničkog nasilja koje odgajatelji navode da su korisnici doživjeli, odnos uloge korisnika koji je doživio nasilje i počinitelja te preporuke za prevenciju elektroničkog nasilja u ustanovama za djecu s poremećajima u ponašanju gdje naglašavaju potrebu vlastitog profesionalnog usavršavanja, ali i senzibilizaciju te edukacije korisnika za ovu temu što otvara mogućnosti praktičnih implikacija nalaza u domovima u Hrvatskoj.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Socijalne djelatnosti