Pregled bibliografske jedinice broj: 787885
Socio-emocionalne kompetencije djece kao indikatori kvalitete kurikuluma
Socio-emocionalne kompetencije djece kao indikatori kvalitete kurikuluma // Mirisi djetinjstva Nacionalni kurikulum ranog i predškolskog odgoja i obrazovanja - teorijske postavke i implementacija / Visković, Ivana (ur.).
Makarska: Dječji vrtić Biokovsko zvonce, Makarska, 2015. str. 51-52 (plenarno, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 787885 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Socio-emocionalne kompetencije djece kao indikatori kvalitete kurikuluma
(Socio-emotional competence of children as indicators of the quality of the curriculum)
Autori
Brajša-Žganec, Andreja
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Mirisi djetinjstva Nacionalni kurikulum ranog i predškolskog odgoja i obrazovanja - teorijske postavke i implementacija
/ Visković, Ivana - Makarska : Dječji vrtić Biokovsko zvonce, Makarska, 2015, 51-52
Skup
Mirisi djetinjstva Nacionalni kurikulum ranog i predškolskog odgoja i obrazovanja - teorijske postavke i implementacija 21. Dani predškolskog odgoja i obrazovanja
Mjesto i datum
Makarska, Hrvatska, 12.11.2015. - 14.11.2015
Vrsta sudjelovanja
Plenarno
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
socijalne kompetencije; emocionalne kompetencije; kurikulum; odgajatelji; rani i predškolski odgoj i obrazovanje
(social competence; emotional competence; Curriculum; teachers; early and pre-school education)
Sažetak
Ciljevi Nacionalnog kurikuluma za rani i predškolski odgoj i obrazovanje su, između ostalog, osiguranje osobne, emocionalne i socijalne dobrobiti za dijete te razvoj različitih kompetencija. U kojoj mjeri će djeca razvijati emocionalnu i socijalnu kompetenciju ovisi o nasljedni i okolinskim čimbenicima, o njihovoj sposobnosti regulacije emocija, poznavanju i razumijevanju okoline, socijalnim vještinama te njihovoj sposobnosti da se ponašaju u skladu s tim spoznajama. Socijalno i emocionalno kompetentna djeca mogu iskoristiti poticaje iz okoline i svoje osobne te postići dobre razvojne rezultate koji omogućuju zadovoljavajuće i kompetentno sudjelovanje u zajednici kojoj pripadaju. Budući da socijalne interakcije uključuju niz socijalnih vještina, socijalno kompetentna djeca usklađuju svoje ponašanje s tuđim tako što nalaze zajednički jezik, razmjenjuju informacije i ispituju sličnosti i razlike u skladu s naučenim prosocijalnim vještinama, a to su vještine slušanja, vještine povezane s funkcioniranjem u grupi, postupanje s osjećajima i stresom te alternativa za agresiju. Ovladavanje prosocijalnim vještinama u predškolsko doba od velike je važnosti za dječje dobro osjećanje i adekvatan daljnji socijalni i emocionalni razvoj. Istraživanja povezanosti karakteristika dječjeg temperamenta i dječje psihosocijalne prilagodbe ukazuju na važnost karakteristika temperamenta u procesu socijalizacije za dječji emocionalni i socijalni razvoj. Dijete koje je emocionalno i socijalno kompetentno je sretno dijete koje je ovladalo prosocijalnim vještinama i koje se na adekvatan način razvija u poticajnoj okolini. Već se dugi niz godina naglašava, uz obitelj, važnost predškolskih ustanovama i škola za razvoj djetetovih socijalnih i emocionalnih vještina. Rezultati dosadašnjih istraživanja potvrđuju da se socijalne i emocionalne kompetencije mogu naučiti kroz programe kao dio kurikuluma za rani i predškolski odgoj i obrazovanje kao i kroz kurikulume za osnovno i srednjoškolsko obrazovanje. Socijalizacija emocija u predškolskim ustanovama posredno i neposredno utječe na dječju emocionalnu i socijalnu kompetenciju stoga nas zanimaju pokazatelji socijalne i emocionalne kompetencije kao indikatori kvalitete kurikuluma za rani i predškolski odgoj i obrazovanje. Sustavno poticanje emocionalne i socijalne kompetencije kod djece u ranom i predškolskom odgoju i obrazovanju od ključne je važnosti za kasniju dobrobit i psihosocijalnu prilagodbu djeteta u adolescenciji i odrasloj dobi. Na kraju će biti prikazane praktične implikacije za poticanje emocionalne i socijalne dobrobiti djece u predškolskim ustanovama za kvalitetnu odgojno-obrazovnu praksu i kurikulum vrtića.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Psihologija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Institut društvenih znanosti Ivo Pilar, Zagreb
Profili:
Andreja Brajša-Žganec
(autor)