Pregled bibliografske jedinice broj: 787883
Franjevačka graditeljska aktivnost Kvarneru u Hrvatskom primorju i njegovu zaleđu tijekom 15. i 16. stoljeća
Franjevačka graditeljska aktivnost Kvarneru u Hrvatskom primorju i njegovu zaleđu tijekom 15. i 16. stoljeća // Nastanak zapadnohrvatske franjevačke pokrajine Bosne-Hrvatske prije 500 godina / Franjo Emanuel Hoško (ur.).
Rijeka: Naklada Kvarner, 2015. str. 77-90
CROSBI ID: 787883 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Franjevačka graditeljska aktivnost Kvarneru u Hrvatskom primorju i njegovu zaleđu tijekom 15. i 16. stoljeća
(Franciscans' Architecture in the Kvarner, Croatian Littoral and its hinteland in the 15th and 16th century)
Autori
Bradanović, Marijan
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, znanstveni
Knjiga
Nastanak zapadnohrvatske franjevačke pokrajine Bosne-Hrvatske prije 500 godina
Urednik/ci
Franjo Emanuel Hoško
Izdavač
Naklada Kvarner
Grad
Rijeka
Godina
2015
Raspon stranica
77-90
ISBN
978-953-7773-61-8
Ključne riječi
Architecture, monasteries, Franciscans, Croatian Littoral, Modruš, Košljun, Francopans.
(Arhitektura, samostani, franjevci, Hrvatsko primorje, Modruš, Košljun, Frankapani)
Sažetak
Na odabranim primjerima tumače se specifičnosti franjevačke graditeljske aktivnosti tijekom 15. i 16. stoljeća na Kvarneru, području Vinodola i Senja, kao i kontinentalna zaleđa. Uvodno se raspravlja o jadranskom modelu franjevačke crkve i važnosti pulskoga primjera u širenju ove tipologije duž istočne obale Jadrana. Zatim se ističe važnost franjevačke crkve smještene pokraj sjevernih vrata grada Krka, kao prototipa brojnih sličnih realizacija na kvarnerskim otocima. Nasuprot mediteranskom oblikovanju, temeljem rezultata istraživanja Z. Horvata naglašavaju se elementi kontinentalnog kasnogotičkog arhitektonskog oblikovanja uobičajeni u franjevačkoj graditeljskoj djelatnosti na području kontinentalnog dijela frankapanske državine. Zatim je pažnja usredotočena na područje Vinodola i Senja, kao mjesto dodira i poveznica među dvama arhitektonskim modelima. U Senju se raspravlja o prvotnoj franjevačkoj crkvi uz naglasak na dosad nepravedno zanemarenom reljefu Krista s apostolima koji se datira u 14. stoljeće i tako pridružuje franjevačkoj baštini a zatim o crkvi sv. Franje unutar zidina, naprednim skulpturalnim rješenjem njezina portala i utjecaju njezinog oblikovanja u regiji. Kod trsatskoga franjevačkog svetišta se za ranu franjevačku fazu naglašava njezina povezanost s kasnogotičkom baštinom Vinodola. Zaključno se upozorava na slučaj košljunske crkve sv. Bernardina, na kojoj je zbog specifičnih okolnosti koje su na otoku Krku vladale u zadnjim desetljećima frankapanske vlasti ostvarena sinteza kontinentalnoga i jadranskog načina oblikovanja franjevačkih crkava.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Arhitektura i urbanizam, Povijest umjetnosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
13.04.1.2.04
HRZZ-IP-2013-11-6095 - Hrvatska srednjovjekovna baština u europskom kontekstu: mobilnost umjetnika i transfer oblika, funkcija i ideja (CROMART) (Jurković, Miljenko) ( CroRIS)
Ustanove:
Filozofski fakultet, Rijeka
Profili:
Marijan Bradanović
(autor)