Pregled bibliografske jedinice broj: 787794
Politička mjesta u tranziciji: sjećanje na Josipa Broza Tita i Franju Tuđmana u suvremenoj Hrvatskoj
Politička mjesta u tranziciji: sjećanje na Josipa Broza Tita i Franju Tuđmana u suvremenoj Hrvatskoj // Tranzicija i kulturno pamćenje / Marinković, Dušan (ur.).
Zagreb: Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2015. str. 10-10 (predavanje, međunarodna recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 787794 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Politička mjesta u tranziciji: sjećanje na Josipa Broza Tita i Franju Tuđmana u suvremenoj Hrvatskoj
(Political Places in Transition: Memory of Josip Broz Tito and Franjo Tuđman in Contemporary Croatia)
Autori
Belaj, Marijana ; Škrbić Alempijević, Nevena
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Tranzicija i kulturno pamćenje
/ Marinković, Dušan - Zagreb : Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2015, 10-10
Skup
Tranzicija i kulturno pamćenje
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 26.11.2015. - 27.11.2015
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
političko mjesto; društveno sjećanje; Josip Broz Tito; Franjo Tuđman; Kumrovec; Veliko Trgovišće
(political place; social memory; Josip Broz Tito; Franjo Tuđman; Kumrovec; Veliko Trgovišće)
Sažetak
Fokus izlaganja je na međuodnosu društveno-političke tranzicije te uspostave mjesta sjećanja. Polazimo od toga da društveno-politička tranzicija utječe na dinamiku društvenog sjećanja, odnosno na njegovu transformaciju, pri čemu su dominantne politike pamćenja združene s imperativom zaborava onih sjećanja koja su povezana s prethodnim društveno-političkim identitetom i vrijednostima zajednice (Assmann, Connerton). U radu usporedno analiziramo politike propisivanja i izvedbe sjećanja na primjeru odabira i materijalizacije segmenta biografije dviju istaknutih povijesnih ličnosti, Josipa Broza Tita i Franje Tuđmana. Zanimaju nas strategije i mehanizmi putem kojih se dva zagorska sela, njihova rodna mjesta, politiziraju te pretvaraju u mjesta sjećanja u dvama različitim društveno-političkim razdobljima, u skladu s aktualnom političkom ideologijom i poželjnim svjetonazorom. U tom kontekstu govorit ćemo o rodnim kućama (muzejima) i spomenicima kao o mnemoničkim institucijama putem kojih se nastoji formalizirati, objektivizirati, iskazati, čuvati, prenijeti i potaknuti društveno sjećanje. Također ćemo promatrati taktike društvenog zaborava, odnosno brisanja određenih slojeva sjećanja iz tih političkih mjesta, izazvanih smjenama mnemonijskih paradigmi. Usmjerit ćemo se i na određene prigode tijekom kojih se priziva i slavi sjećanje. U oboma je slučajevima riječ o ključnom datumu izabranom u okviru politika pamćenja, o rođendanima ovih dviju povijesnih ličnosti. Analizom praksi u tim prigodama, koje promatramo kao aktualizacije društvenog sjećanja, nastojat ćemo odgovoriti na pitanje što nam te prigode govore o odnosu prema prošlosti u suvremenoj Hrvatskoj.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Etnologija i antropologija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Filozofski fakultet, Zagreb