Pregled bibliografske jedinice broj: 787512
Procjena nesigurnosti i mjerenja gubitaka u transformatorima
Procjena nesigurnosti i mjerenja gubitaka u transformatorima // 12. savjetovanje HRO CIGRÉ, Šibenik, 8.–11.11.2015 / Filipović-Grčić, Božidar (ur.).
Zagreb: Hrvatski komitet međunarodne konferencije za velike električne sisteme (CIGRE), 2015. str. A2-02 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), stručni)
CROSBI ID: 787512 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Procjena nesigurnosti i mjerenja gubitaka u transformatorima
(Measurement Uncertainty Estimation of Losses on Power Transformers)
Autori
Godec, Zdenko ; Razum, Filip
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), stručni
Izvornik
12. savjetovanje HRO CIGRÉ, Šibenik, 8.–11.11.2015
/ Filipović-Grčić, Božidar - Zagreb : Hrvatski komitet međunarodne konferencije za velike električne sisteme (CIGRE), 2015, A2-02
Skup
12. savjetovanje HRO CIGRÉ, Šibenik, 8.–11.11.2015
Mjesto i datum
Šibenik, Hrvatska, 08.11.2015. - 11.11.2015
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
Energetski transformatori; ispitivanje; gubici; mjerna nesigurnost
(Power transformers; testing; losses; measurement uncertainty)
Sažetak
U IEC tehničkim specifikacijama IEC/TS 60076-19:2013, [1], dana je procedura za procjenu mjerne nesigurnosti gubitaka praznog hoda i gubitaka kratkog spoja transformatora. Svrha IEC/TS-a je da svi proizvođači transformatora na jednak način procjenjuju mjerne nesigurnosti. Na žalost IEC/TS nisu cjelovite jer je dana procedura samo za procjenu mjerne nesigurnosti gubitaka. Nedostaje procedura za procjenu mjerne nesigurnosti otpora namota, temperature te detaljnije procedure za nesigurnosti koje su uzrokovane mjernim transformatorima. Također nedostaju procedure za procjenu mjerne nesigurnost podešavanja napona, struje i frekvencije. Osim toga IEC/TS sadrži niz nejasnoća, nedosljednosti, nedostataka i pogrešaka. Neke pretpostavke i aproksimacije nisu održive. Dakle, dana procedura nije sveobuhvatna i ne osigurava jednaku procjenu mjerne nesigurnosti svim korisnicima - što je ilustrirano primjerima. U članku su istaknuti nedostaci i predložene izmjene koje bi otklonile nedostatke. Treba naglasiti da je mjerna nesigurnost svojstvena svakom mjernom rezultatu i da je procjena mjerne nesigurnosti zahtjevna, složena i dugotrajna. Jedino praktički prihvatljivo rješenje jeste automatizacija mjerenja i procjene mjerne nesigurnosti ne samo gubitaka praznog hoda i kratkog spoja nego i napona kratkog spoja i struje praznog hoda.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Elektrotehnika