Pregled bibliografske jedinice broj: 786183
Potencijal djelovanja elektroenergetske mreže na vodene ekosustave
Potencijal djelovanja elektroenergetske mreže na vodene ekosustave // 12. savjetovanje HRO CIGRÉ (Hrvatskog ogranka međunarodnog vijeća za velike elektroenergetske sustave) REFERATI / 12th HRO CIGRÉ Session PAPERS / Filipović Grčić, Božidar (ur.).
Zagreb: Hrvatski komitet međunarodne konferencije za velike električne sisteme (CIGRE), 2015. (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 786183 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Potencijal djelovanja elektroenergetske mreže na vodene ekosustave
(Effects of electrical power transmission network on aquatic ecosystems)
Autori
Miliša, Marko ; Mandić, Tvrtko ; Đikić, Domagoj ; Grozić, Dino ; Čolić, Ivan
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
12. savjetovanje HRO CIGRÉ (Hrvatskog ogranka međunarodnog vijeća za velike elektroenergetske sustave) REFERATI / 12th HRO CIGRÉ Session PAPERS
/ Filipović Grčić, Božidar - Zagreb : Hrvatski komitet međunarodne konferencije za velike električne sisteme (CIGRE), 2015
Skup
12. savjetovanje HRO CIGRÉ / 12th HRO CIGRÉ Session
Mjesto i datum
Šibenik, Hrvatska, 08.11.2015. - 11.11.2015
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
dalekovod; ekološki stres; električno polje
(transmission lines; ecological stress; electric field)
Sažetak
Biosfera je pod utjecajem slabih elektromagnetskih polja (EMP) raznih prirodnih izvora uključujući i samo magnetno polje zemlje i sporadične izvore koji ovise o količini iona u atmosferi i Sunčevoj aktivnosti. Jasno je da je živi svijet dobro prilagođen na te prirodne izvore EMP, ali razvojem tehnologije biotopi su dospjeli pod lokaliziran utjecaj antropogenih EMP ekstremno niskih frekvencija koja stvaraju elektroenergetski objekti kao što su dalekovodi, transformatorske stanice itd. U okolišu dalekovodi predstavljaju najrasprostranjenije izvore EMP. U Hrvatskoj elektroenergetskoj mreži izgrađeno je gotovo 7500 km dalekovoda s najvišim naponima do 400 kV, dok je u Europi je izgrađeno gotovo 300000 km dalekovoda uz plan izgradnje još 55000 km do kraja desetljeća, a naponi dosežu 1300 kV. U neposrednoj blizini 400 kV dalekovoda mogu se razviti električna polja jakosti do 10 kV m-1. Takve jakosti električnih polja prelaze dozvoljene granice za opću populaciju (5 kV m-1) prema smjernicama izdanima od Međunarodnog povjerenstva za zaštitu od neionizirajućeg zračenja (ICNIRP). Čak i u blizini vodova nižih napona (88kV) na zemlji je izmjerena jakost električnog polja veća od 2 kV m-1 što je granična dozvoljena vrijednost prema propisima u Republici Hrvatskoj. Budući da je život zasnovan na elektrokemijskim reakcijama cilj ovog istraživanja je utvrditi razinu utjecaja električnog polja (EP) na vodene organizme u laboratorijskim uvjetima. Naša je hipoteza bila da dugotrajna izloženost čak i slabijim električnim poljima može ostaviti učinak na organizme. Kao modelne organizme koristili smo Protiste: Paramecium caudatum Ehrenberg, 1833 i Euglena viridis (O.F.Müller) Ehrenberg, 1830. Niz jakosti EP koje se mogu očekivati u blizini prijenosnih dalekovoda u laboratoriju su ostvarena korištenjem posebno dizajniranih pločastih kondenzatora napajanih putem autotransformatora spojenog na gradsku električnu mrežu. Istovremeno, zbog struje slabe jakosti koja protječe kondenzatorom magnetno polje koje se stvara može se smatrati zanemarivim. Time kao jedina varijabla preostaje električno polje. Utvrđene su promjene u morfologiji, smrtnosti i metaboličkoj aktivnosti pri izlaganju ovih organizama električnim poljima.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Biologija, Elektrotehnika
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Fakultet elektrotehnike i računarstva, Zagreb,
Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb