Pregled bibliografske jedinice broj: 786169
Posebnosti ekoloških procesa i načini ublažavanja urbanih pritisaka u krškim vodotocima
Posebnosti ekoloških procesa i načini ublažavanja urbanih pritisaka u krškim vodotocima // Zaštita voda u kršu 2. znanstveno-stručna konferencija s međunarodnim sudjelovanjem Zbornik radova / 2nd scientific and expert conference with international participation Karst water Management and Protection PROCEEDINGS / Pilić, Zora ; Škobić, Dragan (ur.).
Mostar: Fakultet prirodoslovno-matematičkih i odgojnih znanosti Sveučilišta u Mostaru, 2015. str. 10-19 (plenarno, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 786169 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Posebnosti ekoloških procesa i načini ublažavanja urbanih pritisaka u krškim vodotocima
(Specifics of ecological processes and attenuation of urban pressures in karst waters)
Autori
Miliša, Marko
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Zaštita voda u kršu 2. znanstveno-stručna konferencija s međunarodnim sudjelovanjem Zbornik radova / 2nd scientific and expert conference with international participation Karst water Management and Protection PROCEEDINGS
/ Pilić, Zora ; Škobić, Dragan - Mostar : Fakultet prirodoslovno-matematičkih i odgojnih znanosti Sveučilišta u Mostaru, 2015, 10-19
ISBN
978-9958-16-055-4
Skup
Zaštita voda u kršu / Karst water Management and Protection
Mjesto i datum
Mostar, Bosna i Hercegovina, 15.10.2015. - 16.10.2015
Vrsta sudjelovanja
Plenarno
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
sedra; listinac; hidrološki režim; antropogeni stres; optimalni ekološki protok
(tufa; leaf litter; hydrological regime; anthropogenic stress; optimal ecological discharge)
Sažetak
Sukladno većini projekcija može se očekivati da uslijed antropogenih pritisaka voda postane najvažniji prirodni resurs ovog stoljeća. Raznolikost staništa i biološka raznolikost već su prihvaćene kao važne odrednice opstojnosti ekosustava, ali i ekonomske održivosti. Krš je pak područje koje je oblikovala voda, koje na površini vodom uglavnom oskudijeva, ali je njome bogato u podzemlju. Također, krš predstavlja posebno važnu vruću točku raznolikosti kako staništa tako i vrsta. Stoga je glavna motivacija za ovaj rad bila pokazati posebnosti krške ekologije te mogućnosti primjene znanja iz ekologije u procesima održivog upravljanja krškim vodnim ekosustavima. Ekološki procesi u kršu posebni su upravo zbog osobitosti kemizma, hidrodinamike i geomorfologije. Možda je najbolji primjer proces obaranja kalcita iz vode u obliku sedrenih naslaga. Osedravanje, osim stvaranja izuzetnog krajolika, uvjetuje niz ekoloških posebnosti, uslijed međudjelovanja dinamike toka, kristalizacije kalcita i bioloških procesa. To se jasno očituje u specifičnoj dinamici procesuiranja organske tvari, ali i u prilagodbama organizama na stalno deponiranje novih slojeva sedre. Prema izgledu i sastavu slojeva u sedri moguće je dobiti uvid u ekološku prošlost područja. Navedene specifičnosti čine ekološke procese u krškim vodama kompleksnijima nego u drugim vodenim ekosustavima, no također često krhkijima. U području južne Europe krš je dominantan reljefni oblik, te su i ljudske intervencije u kršu česte. Ponajprije se radi o iskorištavanju vode za dobivanje električne energije čime se često uzrokuje vodni stres za nizvodne ekosustave. Utvrđeno je da mjere koje se trenutno implementiraju u svrhu ublažavanja vodnog stresa u umjerenom pojasu umjesto očuvanja autohtonog živog svijeta postižu suprotne učinke i značajno mijenjaju metabolizam rijeka. Moguće rješenje je pokušati oponašati prirodni režim toka koji je vladao na tom području prije ljudske eksploatacije.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Biologija