Pregled bibliografske jedinice broj: 784065
Procjena modela samosijanja tumorskim stanicama imunohistokemijskom sličnošću primarnoga i pazušnoga sijela raka dojke
Procjena modela samosijanja tumorskim stanicama imunohistokemijskom sličnošću primarnoga i pazušnoga sijela raka dojke, 2012., doktorska disertacija, Medicinski fakultet, Osijek
CROSBI ID: 784065 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Procjena modela samosijanja tumorskim stanicama imunohistokemijskom sličnošću primarnoga i pazušnoga sijela raka dojke
(Evaluation of Tumor Cells Self Seeding Model with Immunohistochemical Similarity Between Primary and Axillary Site of Breast Cancer)
Autori
Tomaš, Ilijan
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, doktorska disertacija
Fakultet
Medicinski fakultet
Mjesto
Osijek
Datum
25.03
Godina
2012
Stranica
76
Mentor
Kristek, Jozo
Ključne riječi
model samosijanja tumorskim stanicama; rak dojke; imunohistokemijska sličnost; primarno i pazušno sijelo
(Tumor Cells Self Seeding Model; breast cancer; immunohistochemical similarity; primary and axillary site)
Sažetak
CILJ ISTRAŽIVANJA: Istraživanje testira model samosijanja, koji predviđa stalnu razmjenu malignih stanica između metastatskih sijela i primarnoga tumora, na stvarnim kliničkim podatcima. Cilj je statistički kvantificirati sličnost imunohistokemijskih (IHC) značajki raka dojke i njihovih metastaza u pazušnim limfnim čvorovima, zatim provjeriti utjecaj IHC pokazatelja, statistički izražene IHC sličnosti, veličine primarnoga tumora i postotka zahvaćenih pazušnih limfnih čvorova na preživljenje bez bolesti (DFS) i ukupno preživljenje (OS). NACRT STUDIJE: Istraživanje je nastavak prospektivnoga istraživanja koje je započelo 2000.godine. U skupini promatranih bolesnica definirana je IHC sličnost primarnoga tumora i metastaze u regionalnim limfnim čvorovima te se odredio utjecaj na preživljenje bez bolesti i ukupno preživljenje svakog pojedinačnog IHC pokazatelja dobivenog za primarni tumor (T) i pazušni limfni čvor (N). BOLESNICI I METODE: U istraživanje je uključeno 60 bolesnica kojima je 2000.godine dijagnosticiran karcinom dojke sa zahvaćenim pazušnim limfnim čvorovima i liječene su u KBC- u Osijek. Za svaku se bolesnicu izračunala p- vrijednost razlike šest IHC značajki primarnoga i metastatskoga sijela raka dojke koja je poslužila kao surogatni IHC pokazatelj, koji također može pokazati i intenzitet samosijanja. Mantel-Coxovom analizom određen je utjecaj pojedinih imunohistokemijskih pokazatelja na preživljenje bez bolesti i ukupno preživljenje, a za statistički značajne pokazatelje učinjena je Kaplan-Meierova analiza preživljenja. REZULTATI: Statistička IHC sličnost između dva sijela raka dojke pokazala se kao mogući surogatni pokazatelj. Na 10-godišnje preživljenje statistički značajan utjecaj pokazali su ekspresija progesteronskih receptora u primarnom tumoru i limfnim čvorovima, katepsin D u limfnim čvorovima, Ki- 67 u primarnom tumoru, postotak pozitivnih limfnih čvorova i surogatni pokazatelj IHC sličnost dvaju tumorskih sijela. ZAKLJUČAK: Kako se u promatranoj skupini bolesnica pokazalo da IHC sličnost dvaju tumorskih sijela ima utjecaj na preživljenje i da je češće nađena kod bolesnica s malim primarnim tumorom i sekundarizmima u pazuhu, dobiveni podatci preživljenja sugeriraju da te bolesnice mogu imati bolju prognozu u odnosu na veće tumore sa sekundarizmima u pazuhu. U komparaciji sa statusom limfnih čvorova potvrđena je prognostička vrijednost IHC sličnosti dvaju tumorskih sijela, i ekspresije progesteronskih receptora. Moguća korist IHC sličnosti dvaju tumorskih sijela mogla bi biti u dodatnom razlučivanju prognoze pojedinih skupina bolesnica u TNM sustavu i odgovora na terapiju.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Temeljne medicinske znanosti, Kliničke medicinske znanosti
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Klinički bolnički centar Osijek,
Medicinski fakultet, Osijek