Pregled bibliografske jedinice broj: 783781
Tehno-ekonomska analiza zbrinjavanja slojne vode na proizvodnoj regiji Središnja Hrvatska
Tehno-ekonomska analiza zbrinjavanja slojne vode na proizvodnoj regiji Središnja Hrvatska // 8. MEĐUNARODNA KONFERENCIJA I IZLOŽBA O NAFTNO PLINSKOM GOSPODARSTVU / Meandžija, Ivan i Zelić, Mirko (ur.).
Zagreb: Hrvatska udruga naftnih inženjera i geologa (HUNIG), 2015. str. 179-180 (predavanje, domaća recenzija, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 783781 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Tehno-ekonomska analiza zbrinjavanja slojne vode na proizvodnoj regiji Središnja Hrvatska
(Techno-economic analysis of produced water disposal in the Central Croatia production region)
Autori
Gospić-Miočev, Davorka ; Ivšinović, Josip ; Bonjaj, Zoran
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
Izvornik
8. MEĐUNARODNA KONFERENCIJA I IZLOŽBA O NAFTNO PLINSKOM GOSPODARSTVU
/ Meandžija, Ivan i Zelić, Mirko - Zagreb : Hrvatska udruga naftnih inženjera i geologa (HUNIG), 2015, 179-180
Skup
8. MEĐUNARODNA KONFERENCIJA I IZLOŽBA O NAFTNO PLINSKOM GOSPODARSTVU
Mjesto i datum
Šibenik, Hrvatska, 13.10.2015. - 16.10.2015
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
slojna voda ; sustav utiskivanja ; dehidracija ; troškovi zbrinjavanja slojne vode
(brine (formation water) ; injection system ; dehydration ; produced water disposal costs)
Sažetak
Slojna voda je nusproizvod u proizvodnji ugljikovodika, a njeno zbrinjavanje deponiranjem u izolirane geološke slojeve je zakonska obaveza ili se koristi u svrhu podržavanja ležišnog tlaka (sekundarne metode). Održavanje ležišnog tlaka utiskivanjem vode je postupak pri kojem se voda utiskuje u naftonosno ležište radi popunjavanja njegove prirodne energije i poboljšavanja proizvodnih osobina prije nego se dosegne granica unosnosti njegova iskorištavanja. Odabir utisnih bušotina unutar eksploatacijskog polja obavlja se na osnovu hidro-geološkog sastava ležišta, opremljenosti bušotine i režimu rada pri proizvodnji polja. Dakle, proces proizvodnje ugljikovodika odvija se u zatvorenom ciklusu proizvodnje prema svim ekološkim i zakonskim propisima. Tehnologiju i sustav za utiskivanje vode prate troškovi održavanja u procesu od razdjeljivača bušotina do dehidratora, i troškovi zbrinjavanje slojne vode od rezervoara slane vode do utisnih mjesta (bušotina).Udio slojne vode u kapljevini je u stalnom porastu u proizvodnji ugljikovodika. Povećanje udjela slojne vode u kapljevini izraženije je kod naftno-plinskih polja koji su u zreloj fazi eksploatacije, a takva polja prevladavaju u Republici Hrvatskoj. Stoga je potrebno napraviti procjenu jedinične cijene zbrinjavanja slojne vode kao vrlo bitnog elementa u procesu proizvodnje ugljikovodika. U ovom radu obrađeni su troškovi zbrinjavanja slojne vode u Proizvodnoj regiji Središnja Hrvatska, na naftno-plinskom polju Stružec te na naftno-plinskim poljima Jamarice i Lipovljani. Zbog različitog načina utiskivanja i obrade slojne vode, napravljena je analiza i usporedba troškova za razdoblje od 2011. do 2013. godine za navedena polja, te je izračunata jedinična cijena zbrinjavanja slojne vode u geološko povoljna i odabrana ležišta.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Rudarstvo, nafta i geološko inženjerstvo