Pregled bibliografske jedinice broj: 783085
Business Intelligence u funkciji razvoja hrvatskog gospodarstva
Business Intelligence u funkciji razvoja hrvatskog gospodarstva // Znanje i konkurentnost / Bušelić, Marija i suradnici (ur.).
Pula: Fakultet ekonomije i turizma Dr. Mijo Mirković Sveučilišta Jurja Dobrile u Puli, 2007. str. 269-298 (predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 783085 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Business Intelligence u funkciji razvoja hrvatskog gospodarstva
(The role of business intelligence in the development of the Croatian economy)
Autori
Bajakić, Ivana ; Patajac, Hrvoje
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Znanje i konkurentnost
/ Bušelić, Marija i suradnici - Pula : Fakultet ekonomije i turizma Dr. Mijo Mirković Sveučilišta Jurja Dobrile u Puli, 2007, 269-298
ISBN
978-953-7498-06-1
Skup
Znanje i konkurentnost
Mjesto i datum
Pula, Hrvatska, 18.10.2007. - 19.10.2007
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
Business Intelligence; gospodarski razvoj; konkurentska prednost
(Business Intelligence; economic development; competitiveness)
Sažetak
Business Intelligence je sustav koji informacije pretvara u znanje. U prošlosti se koristio u svrhu obrane, a danas je u funkciji razvoja. U današnjem globaliziranom svijetu razvijene informacijske tehnologije preko 90% podataka nalazi se u otvorenim izvorima. Ključ uspjeha je pretvoriti te podatke u korisno znanje na temelju kojeg će se donositi kvalitetne poslovne odluke. Ključna pitanja su: Što se događa u svijetu? Koji su trendovi? Gdje je Hrvatska i gdje želi biti? Business Intelligence je neophodan u svakodnevnom poslovanju na razini pojedinca, poduzeća i države ukoliko se želi dostići cilj - ekonomija bazirana na znanju. Jedan od ciljeva ovog rada je prezentirati primjere iz prošlosti, poput Dubrovačke Republike koja je koristila Intelligence kako bi se obranila i zadržala neutralnost u sukobima između susjednih sila i pritom se stoljećima nesmetano razvijala. Drugi primjer je Portugal, mala pomorska zemlja koja je krajem petnaestog i početkom šesnaestog stoljeća vladala s pola tada poznatog Svijeta. Transformacija specifičnih znanja u elemente konkurentske prednosti uvijek je bio izazov. Oni koji su to znali, polučili su uspjeh. Nekada su to dominantno bile države ili nacije, dok je danas težište na poduzećima. Upravo će se na primjeru poduzeća analizirati elementi konkurentske prednosti i kako se promišlja vitalnost nekog gospodarskog subjekta, odnosno mogućnost održivog rasta. Raspravljat će se o važnosti korištenja business intelligence-a u današnjem poslovnom okruženju i dati preporuke kako Hrvatska može razvijati i koristiti svoju kolektivnu pamet s ciljem gospodarskog rasta i razvoja.
Izvorni jezik
Engleski
Znanstvena područja
Ekonomija, Pravo