Pregled bibliografske jedinice broj: 782750
Optimizacija sastava aktivacijskog premaza za A – TIG navarivanje
Optimizacija sastava aktivacijskog premaza za A – TIG navarivanje // Projektiranje, izrada i održavanje zavarenih konstrukcija i proizvoda, SBZ 2015 / Ivan Samardžić, Božo Despotović (ur.).
Slavonski Brod: Strojarski fakultet Sveučilišta u Slavonskom Brodu, 2015. str. 55-61 (poster, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 782750 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Optimizacija sastava aktivacijskog premaza za A – TIG navarivanje
(Optimization of the A – TIG bead on plate welding flux composition)
Autori
Garašić, Ivica ; Kožuh, Zoran ; Jurica, Maja ; Tomić, Tanja ; Čolić, Luka ; Babić, Nikola
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Projektiranje, izrada i održavanje zavarenih konstrukcija i proizvoda, SBZ 2015
/ Ivan Samardžić, Božo Despotović - Slavonski Brod : Strojarski fakultet Sveučilišta u Slavonskom Brodu, 2015, 55-61
ISBN
978-953-6048-80-9
Skup
8. MEĐUNARODNO ZNANSTVENO-STRUČNO SAVJETOVANJE SB 2015. “ SUVREMENI PROIZVODNI POSTUPCI , OPREMA I MATERIJALI ZA ZAVARENE KONSTRUKCIJE I PROIZVODE”
Mjesto i datum
Slavonski Brod, Hrvatska, 21.10.2015. - 23.10.2015
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
A – TIG navarivanje; nehrđajući čelik; geometrija navara
(A – TIG bead on plate welding; stainless steel; weld bead geometry)
Sažetak
U ovom radu provedeno je istraživanje utjecaja sastava aktivacijskog premaza na geometrijska svojstva i kemijski sastav metala navara pri robotiziranom A – TIG navarivanju. Navarivanje je izvedeno na robotskoj stanici OTC Almega AX- 6, a kao osnovni materijal korišten je nehrđajući austenitni čelik kvalitete AISI 304 debljine 5 mm. Kao zaštitni plin korišten je argon. Aktivacijske komponente u obliku sitnog praška korištene u istraživanju su: SiO2, Cr2O3 i TiO2. Analizom geometrijskih karakteristika navara utvrdilo se da svaka ispitana mješavina A – TIG premaza utječe na profil navara. Rezultati SEM-EDS analize kemijskog sastava pokazale su da nijedna mješavina aktivacijskih premaza ne utječe značajno na kemijski sastav metala navara.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Strojarstvo
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Fakultet strojarstva i brodogradnje, Zagreb