Pregled bibliografske jedinice broj: 782486
Iskustvo procesa udomljavanja i mogućnosti unapređenja udomiteljstva djece iz perspektive udomitelja i stručnjaka
Iskustvo procesa udomljavanja i mogućnosti unapređenja udomiteljstva djece iz perspektive udomitelja i stručnjaka // Praksa socijalnog rada iz perspektive korisnika i stručnjaka
Zadar, Hrvatska: Hrvatska udruga socijalnih radnika, 2015. str. 81-82 (predavanje, nije recenziran, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 782486 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Iskustvo procesa udomljavanja i mogućnosti unapređenja udomiteljstva djece iz perspektive udomitelja i stručnjaka
(Foster care experience and improvement possibilities of foster care from the perspective of foster parents and experts)
Autori
Sabolić, Teodor ; Vejmelka, Lucija
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Praksa socijalnog rada iz perspektive korisnika i stručnjaka
/ - : Hrvatska udruga socijalnih radnika, 2015, 81-82
Skup
VII. Simpozij socijalnih radnika
Mjesto i datum
Zadar, Hrvatska, 14.10.2015. - 16.10.2015
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
mogućnosti unapređenja udomiteljstva; perspektiva udomitelja i stručnjaka; proces udomljavanja
(improvement possibilities of foster care; perspective of foster parents and experts; the process of foster care)
Sažetak
Potreba za deinstitucionalizacijom vidljiva je u brojnim dokumentima koje donose Vlada Republike Hrvatske i Ministarstvo socijalne politike i mladih, a poseban naglasak kod provođenja deinstitucionalizacije stavlja se na udomiteljstvo. Cilj izlaganja je upoznati sudionike Simpozija s iskustvom procesa udomljavanja i mogućnostima unapređenja udomiteljstva djece iz perspektive udomitelja i stručnjaka u Republici Hrvatskoj. Uvodni dio izlaganja prikazat će proces udomljavanja, od inicijalne odluke i motivacije udomitelja za obavljanjem udomiteljstva do dolaska korisnika na smještaj u udomiteljsku obitelj. Središnji dio izlaganja odnosi se na kvalitativno istraživanje provedeno s udomiteljima (N=6), socijalnim radnicima (N=3) te psiholozima (N=3). Cilj istraživanja bio je saznati kako udomitelji i stručnjaci koji rade na poslovima udomiteljstva opisuju dostupnu pomoć i podršku sustava tijekom udomljavanja djeteta te utvrdili preporuke koje udomitelji i socijalni radnici navode kao mogućnosti unapređenja udomiteljstva u Republici Hrvatskoj. Podaci su prikupljeni polustrukturiranim intervjuom, a zatim kvalitativno obrađeni tematskom analizom. Analiza prikupljenih podataka pokazala je da su udomitelji i stručnjaci generalno zadovoljni samim procesom udomljavanja te da udomitelji pomoć i podršku vide u bliskim osobama. Neke od smjernica koje su sudionici istraživanja istaknuli kao mogućnosti unapređenja udomiteljstva odnose se na povećanje dostupnih informacija o udomiteljstvu, promjenu zakonodavnih okvira, profesionalizaciju udomiteljstva, a kao važan problem istaknuli su i manjak stručnjaka koji rade na poslovima udomiteljstva. Navedene spoznaje, iako nisu reprezentativne, zasigurno doprinose razumijevanju cjelokupnog procesa udomiteljstva iz perspektive udomitelja i stručnjaka koji rade na poslovima udomiteljstva, te naglašavaju potrebu za reformom udomiteljstva u Republici Hrvatskoj, dajući i konkretne prijedloge i smjernice za provedbu iste.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Socijalne djelatnosti