Pregled bibliografske jedinice broj: 781941
Marijanski kult u Gašparotijevu "Cvetu sveteh"
Marijanski kult u Gašparotijevu "Cvetu sveteh" // Hilarion Gašparoti i njegovo djelo. Zbornik radova sa znanstvenoga skupa Hilarion Gašaparoti (1714.-1762.) i njegovo doba. Samobor, 25. listopada 2012. / Jembrih, Alojz (ur.).
Samobor: Gradska knjižnica Samobor ; Samoborski muzej, 2014. str. 199-212
CROSBI ID: 781941 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Marijanski kult u Gašparotijevu "Cvetu sveteh"
(The Cult of the Virgin Mary in Gašparoti's "Cvet sveteh")
Autori
Pepić, Ivana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, znanstveni
Knjiga
Hilarion Gašparoti i njegovo djelo. Zbornik radova sa znanstvenoga skupa Hilarion Gašaparoti (1714.-1762.) i njegovo doba. Samobor, 25. listopada 2012.
Urednik/ci
Jembrih, Alojz
Izdavač
Gradska knjižnica Samobor ; Samoborski muzej
Grad
Samobor
Godina
2014
Raspon stranica
199-212
ISBN
978-953-6983-15-5
Ključne riječi
Hilarion Gašparoti, Cvet sveteh, propovijedi, Marijine dogme i doktrine, marijanska pobožnost
(Hilarion Gašparoti, Cvet sveteh, sermons, Marian dogmas and doctrines, Marian piety)
Sažetak
Hilarion Gašparoti (Gasparotti) (Samobor, 1714.-Lepoglava, 6.III.1762.) bio je pavlin i napisao je najopsežnije djelo starije kajkavske književnosti - Cvet sveteh. Djelo se sastoji od četiri sveska (I. 1752. ; II. 1756. ; III. 1760. ; IV. 1761.) i ima ukupno oko 4 000 stranica. Posvetivši djelo u cijelosti B.D. Mariji, u književnopovijesnoj literaturi stekao je glas jednog od najpoznatijih mariologa u hrvatskoj književnosti. Iščitavanjem III. sveska Cveta sveteh, posvećenog Gospi Žalosnoj, čiji se kip nalazi u kapelici u Veternici, nailazi se na osam propovijedi posvećenih Mariji: Pohođenje, Bratovština od Škapulara, Gospa Snježna, Marijino uznesenje, Marijino rođenje, Ime Marijino, Gospa Žalosna i Jutarnja propovijed na zagovor B.D. Mariji. Govor o Mariji u tekstovima tih propovijedi potvrđuje temeljne vjerske dogme i doktrine, tj. da je Marija: Bogorodica, Djevica, da je bezgrešno začela i da je uznesena na nebo, s tim da se posebno naglašavaju njezine uloge, odnosno doktrine: zagovarateljice, odvjetnice, pomoćnice i zaštitnice ljudi pred Bogom. U objašnjavanju potonjih uloga B.D. Marija često se uspoređuje sa starozavjetnim motivima, ponajviše starozavjetnim ženama (Juditom, Esterom, Rutom, ...) tako da Gašparotijevo štovanje Marije podrazumijeva njezino božansko i ljudsko lice, s tim da i to ljudsko nikad ne gubi božanski značaj.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Filologija