Pregled bibliografske jedinice broj: 781605
Procjena fonološke svjesnosti učenika prvoga razreda kao preduvjet za početno čitanje i pisanje na hrvatskome jeziku
Procjena fonološke svjesnosti učenika prvoga razreda kao preduvjet za početno čitanje i pisanje na hrvatskome jeziku // XI. međunarodni kroatistički znanstveni skup / Blažetin, Stjepan (ur.).
Pečuh: Znanstveni zavod Hrvata u Mađarskoj, 2013. str. 221-231
CROSBI ID: 781605 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Procjena fonološke svjesnosti učenika prvoga razreda kao preduvjet za početno čitanje i pisanje na hrvatskome jeziku
(Evaluation of phonological awareness of students of the first grade as a precondition for the initial reading and writing in the Croatian language)
Autori
Bežen, Ante ; Budinski, Vesna ; Kolar Billege, Martina
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, znanstveni
Knjiga
XI. međunarodni kroatistički znanstveni skup
Urednik/ci
Blažetin, Stjepan
Izdavač
Znanstveni zavod Hrvata u Mađarskoj
Grad
Pečuh
Godina
2013
Raspon stranica
221-231
ISBN
978-963-88818-9-2
Ključne riječi
fonološka svjesnost, početno čitanje i pisanje, evaluacija, hrvatski jezik
(phonological awareness, initial reading and writing, evaluation, Croatian language)
Sažetak
Razvoj dječjega jezika počinje neverbalnom komunikacijom, usvajanjem govora u komunikacijskoj okolini, a istodobno se ovladava značenjem riječi materinskoga jezika i gramatičkom strukturom. Na taj način, pomoću jezika, dijete usvaja identitet i kulturu naroda kojem pripada. Uredan jezični razvoj obuhvaća razumijevanje zvukovnog jezičnog izraza, oblikovanje jezičnog izraza i usvajanje jezika. Razumijevanje se razvija prvo i temelj je proizvodnji i uvijek je, bez obzira na dob govornika, naprednije i nadmoćnije od proizvodnje (Kuvač, 2007.). Početno čitanje i pisanje dio su jezičnoga razvoja. Razvoj govora pretpostavka je za usvajanje čitanja i pisanja na materinskom jeziku. Za metodiku hrvatskoga jezika ove su spoznaje važne u procesu stjecanja artikulacijskih, pa i grafomotoričkih, vještina (Bežen, 2011.). Te su sastavnice dio strukture metodičkoga čina u poučavanju početnog čitanja i pisanja. Fonološka svjesnost ili glasovna osjetljivost temelji se na slušnoj obradi (slušnoj percepciji, slušnom razlikovanju i slušnom prepoznavanju). Slušna percepcija podrazumijeva osviještenost o prisutnosti zvukova, slušno razlikovanje podrazumijeva sposobnost uočavanja razlike među zvukovima, a slušno prepoznavanje omogućuje razumijevanje riječi diferencijacijom zvukova. Razvoj glasovne osjetljivosti neophodan je preduvjet za ovladavanje tehnikom čitanja, ali i za razumijevanje pojedinih riječi i cjeline teksta (Čudina-Obradović, 2004.). Istraživanje se odnosi na procjenu razine fonološke svjesnosti (glasovne osjetljivosti) učenika na početku prvoga razreda osnovne škole. Posebno izrađenim instrumentom ispitala se fonološka svjesnost učenika pomoću sljedećih zadataka: određivanje granica riječi u rečenici, određivanje slogova u riječi, određivanje prvog fonema/glasa u riječi, određivanje svih fonema/glasova u riječi, spajanje fonema/glasova u riječ, brisanje fonema/glasova, dodavanje fonema/glasova (prepoznavanje i umetanje).
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Filologija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Učiteljski fakultet, Zagreb