Pregled bibliografske jedinice broj: 781217
Petrografske karakteristike Gredenskih pješčenjaka
Petrografske karakteristike Gredenskih pješčenjaka, 2015., diplomski rad, diplomski, Rudarsko-geološko-naftni fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 781217 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Petrografske karakteristike Gredenskih pješčenjaka
(Petrological characteristics of Groden sandstones)
Autori
Sudar, Vedran
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Fakultet
Rudarsko-geološko-naftni fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
17.09
Godina
2015
Stranica
50
Mentor
Aljinović, Dunja
Ključne riječi
Grodenski pješčenjaci; srednji perm; Velebit; mikropetrografsi sastav; asocijacije teških minerala; porijeklo minerala
(Groden sandstone; Middle Permian; Mts. Velebit; micropetrographical compossition; heavy mineral association; provenance area)
Sažetak
U diplomskom radu analiziran je petrografski sastav 6 uzoraka gredenskih pješčenjaka (stratigrafska starost srednji perm) od kojih je pet iz doline Pikovačkog potoka (okolica Brušana, Velebit) te jedan uzorak pješčenjaka s tipskog lokaliteta Gröden (Italija). Na osnovi mikropetrografske analize, modalne analize sastava te analiza sastava teške mineralne frakcije bilo je moguće interpretirati porijeklo materijala, indekse trošenja, klimu i reljef u vrijeme taloženja pješčenjaka ova dva lokaliteta. Četiri uzorka iz Pikovačkog potoka determinirani su kao litične grauvake, jedan kao gusto pakirani litični arenit dok uzorak Gröden pš. locus typicus predstavlja feldspatsku grauvaku. Litične grauvake/arenit iz Pikovačkog potoka svjedoče o nezrelim pješčenjacima koji ukazuju na blizinu izvorišnog područja i vjerojatno aktivnu tektoniku u zaleđu. Provenijencijski dijagrami ukazuju da je materijal bio deriviran iz područja recikliranog orogena. Sastav teške mineralne frakcije u kojem dominiraju dobro zaobljena stabilna zrna cirkona, turmalina i rutila ukazuju na porijeklo iz pretaloženih sedimentnih stijena. Prisustvo distena i klorita u sastavu teške mineralne frakcije sugerira porijeklo iz metamorfnih stijena. Stoga se pretpostavlja taloženje gredenskih pješčenjaka Pikovačkog potoka u okolišu lepezne delte ili delte prepletenog rječnog sustava unutar riftnog tektonskog sklopa (recikliranog orogena). Sastav uzorka Gröden pš. locus typicus projicira se u područje na granicu izdignutog kontinentalnog bloka (sustav riftnih dolina) i magmatskog luka što ukazuje da su se u blizini nalazila moguća izvorišta magmatskih stijena. Crvena boja svih analiziranih uzoraka kao i relativno veliki postotak tzv. limonitiziranih zrna u sastavu teške mineralne frakcije ukazuju na aridnu klimu u vrijeme taloženja. Projekcije sastava prema dijagramu indeksa trošenja upućuju također na aridnu/semiaridnu klimu i visoki reljef izvorišnog područja u kojem dominiraju metamorfne ili sedimentne stijene za sve uzorke Pikovačkog potoka te na aridnu/semiaridnu klimu visokog reljefa, ali plutonskog izvorišnog područja za uzorak Gröden pš. locus typicus. Ovaj je podatak u skladu s analizama teške frakcije koja se razlikuje za locus typicus i gredenske pješčenjake iz Pikovačkog potoka.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Geologija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Rudarsko-geološko-naftni fakultet, Zagreb