Pretražite po imenu i prezimenu autora, mentora, urednika, prevoditelja

Napredna pretraga

Pregled bibliografske jedinice broj: 780667

Uvjerenja učitelja o disleksiji


Martan, Valentina; Skočić Mihić, Sanja; Lončarić, Darko
Uvjerenja učitelja o disleksiji // 5. kongres hrvatskih logopeda s međunarodnim sudjelovanjem Multidisciplinarnost u području logopedske znanosti i prakse : knjiga sažetaka / Cepanec, Maja (ur.).
Zagreb: Hrvatsko logopedsko društvo, 2015. str. 82-83 (predavanje, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)


CROSBI ID: 780667 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca

Naslov
Uvjerenja učitelja o disleksiji
(Teacher Beliefs About Dyslexia)

Autori
Martan, Valentina ; Skočić Mihić, Sanja ; Lončarić, Darko

Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni

Izvornik
5. kongres hrvatskih logopeda s međunarodnim sudjelovanjem Multidisciplinarnost u području logopedske znanosti i prakse : knjiga sažetaka / Cepanec, Maja - Zagreb : Hrvatsko logopedsko društvo, 2015, 82-83

ISBN
978-953-55555-1-3

Skup
Kongres hrvatskih logopeda s međunarodnim sudjelovanjem "Multidisciplinarnost u području logopedske znanosti i prakse" (5 ; 2015)

Mjesto i datum
Osijek, Hrvatska, 24.09.2015. - 26.09.2015

Vrsta sudjelovanja
Predavanje

Vrsta recenzije
Domaća recenzija

Ključne riječi
disleksija ; inkluzivno obrazovanje ; uvjerenja učitelja ; zablude o disleksiji ;
(dyslexia ; inclusive education ; teacher beliefs ; misconceptions about dyslexia ;)

Sažetak
Istraživanja su pokazala da učenici s disleksijom zbog izraženih problema u temeljnim obrazovnim vještinama mogu imati značajnih poteškoća tijekom školovanja, a uvjerenja učitelja o disleksiji imaju značajan utjecaj na njihov uspjeh. Učiteljska izvrsnost ključna je za bolje poučavanje učenika s disleksijom, radi čega je neophodna identifikacija područja zabluda i/ili nedostatnih znanja. Cilj je rada bio utvrditi uvjerenja učitelja o disleksiji. U istraživanju je sudjelovalo 292 osnovnoškolskih učitelja s područja Primorsko – goranske i Međimurske županije. Korišten je upitnik „Indeks uvjerenja o disleksiji“ (eng. „Dyslexia Belief Index“), autora Wadlington i Wadlington (2005), koji je preveden i adaptiran u skladu s hrvatskim obrazovnim okruženjem. Peterofaktorska struktura upitnika (definicija disleksije, uzroci i tretman, karakteristike, školsko okruženje za učenike s disleksijom te utjecaj teškoća) u ovom istraživanju nije potvrđena. Rezultati su pokazali da učitelji iskazuju značajan broj zabluda u poznavanju obilježja i simptoma disleksije. Uvjerenja učitelja koja su najviše usklađena sa suvremenim znanstvenim spoznajama o disleksiji odnose se na poznavanje određenih elemenata iz definicije disleksije te uzroka i tretmana disleksije. Učitelji također smatraju da ih njihovo formalno i neformalno obrazovanje nisu u dovoljnoj mjeri pripremili za rad s učenicima s disleksijom, a samo trećina njih smatra se u dovoljnoj mjeri pripremljenima. Osim toga, iskazuju i manjak stručne pomoći logopeda u svome radu, dok je samo trećini učitelja takva podrška bila omogućena. Uvjerenja učitelja o disleksiji odraz su stečenih znanja i praktičnog iskustva. Znanja učitelja o disleksiji pozitivno utječu na kvalitetu poučavanja, dok nepoznavanje karakteristika i obilježja disleksije umanjuje vjerojatnost pravovremenog prepoznavanja teškoća te pružanja podrške. Učitelje je potrebno bolje pripremiti za rad s ovim učenicima, što uključuje omogućavanje prilika da što više uče o disleksiji, uz naglasak na iskustvenom učenju, kako bi mogli bolje razumjeti način na koji učenici s disleksijom usvajanju obrazovne sadržaje, s kojim se poteškoćama susreću te kako se pri tome osjećaju. Rezultati ukazuju i na važnu ulogu školskih logopeda u senzibilizaciji ove problematike te u pružanju kontinuirane podrške učiteljima.

Izvorni jezik
Hrvatski

Znanstvena područja
Pedagogija



POVEZANOST RADA


Ustanove:
Sveučilište u Rijeci

Poveznice na cjeloviti tekst rada:

Pristup cjelovitom tekstu rada

Citiraj ovu publikaciju:

Martan, Valentina; Skočić Mihić, Sanja; Lončarić, Darko
Uvjerenja učitelja o disleksiji // 5. kongres hrvatskih logopeda s međunarodnim sudjelovanjem Multidisciplinarnost u području logopedske znanosti i prakse : knjiga sažetaka / Cepanec, Maja (ur.).
Zagreb: Hrvatsko logopedsko društvo, 2015. str. 82-83 (predavanje, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
Martan, V., Skočić Mihić, S. & Lončarić, D. (2015) Uvjerenja učitelja o disleksiji. U: Cepanec, M. (ur.)5. kongres hrvatskih logopeda s međunarodnim sudjelovanjem Multidisciplinarnost u području logopedske znanosti i prakse : knjiga sažetaka.
@article{article, author = {Martan, Valentina and Sko\v{c}i\'{c} Mihi\'{c}, Sanja and Lon\v{c}ari\'{c}, Darko}, editor = {Cepanec, M.}, year = {2015}, pages = {82-83}, keywords = {disleksija, inkluzivno obrazovanje, uvjerenja u\v{c}itelja, zablude o disleksiji, }, isbn = {978-953-55555-1-3}, title = {Uvjerenja u\v{c}itelja o disleksiji}, keyword = {disleksija, inkluzivno obrazovanje, uvjerenja u\v{c}itelja, zablude o disleksiji, }, publisher = {Hrvatsko logopedsko dru\v{s}tvo}, publisherplace = {Osijek, Hrvatska} }
@article{article, author = {Martan, Valentina and Sko\v{c}i\'{c} Mihi\'{c}, Sanja and Lon\v{c}ari\'{c}, Darko}, editor = {Cepanec, M.}, year = {2015}, pages = {82-83}, keywords = {dyslexia, inclusive education, teacher beliefs, misconceptions about dyslexia, }, isbn = {978-953-55555-1-3}, title = {Teacher Beliefs About Dyslexia}, keyword = {dyslexia, inclusive education, teacher beliefs, misconceptions about dyslexia, }, publisher = {Hrvatsko logopedsko dru\v{s}tvo}, publisherplace = {Osijek, Hrvatska} }




Contrast
Increase Font
Decrease Font
Dyslexic Font