Pregled bibliografske jedinice broj: 779267
Promjene u populacijskoj dinamici i stambenom fondu Hrvatske 2001.-2011. godine
Promjene u populacijskoj dinamici i stambenom fondu Hrvatske 2001.-2011. godine // 6. hrvatski geografski kongres, Integrativna i primijenjena istraživanja u prostoru : knjiga sazetaka / Orešić, Danijel ; Cvitanović, Marin (ur.).
Zagreb: Hrvatsko geografsko društvo, 2015. str. 56-56 (predavanje, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 779267 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Promjene u populacijskoj dinamici i stambenom fondu Hrvatske 2001.-2011. godine
(Changes in population dynamics and dwelling stock in Croatia 2001-2011)
Autori
Pokos, Nenad ; Mišetić, Roko ; Miletić, Geran-Marko
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
6. hrvatski geografski kongres, Integrativna i primijenjena istraživanja u prostoru : knjiga sazetaka
/ Orešić, Danijel ; Cvitanović, Marin - Zagreb : Hrvatsko geografsko društvo, 2015, 56-56
Skup
Hrvatski geografski kongres, Integrativna i primijenjena istraživanja u prostoru (6 ; 2015)
Mjesto i datum
Trogir, Hrvatska, 29.09.2015. - 02.10.2015
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
Hrvatska; stanovništvo; stanovi; teritorijalne jedinice
(Croatia; population; dwellings; territorial units)
Sažetak
U Hrvatskoj je nakon 1991. godine uočen veliki nesrazmjer između kretanja broja stanovnika i broja stanova. Dok je ukupan broj stanovnika posljednja dva međupopisna razdoblja bilježio smanjenje, broj stanova je nastavio daljnji rast. U radu se analiziraju promjene broja tih dvaju popisnih jedinica između 2001. i 2011. godine kada je u Hrvatskoj ukupan broj stanovnika smanjen 3, 4%, a broj stanova povećan 19, 7%. Takvim debalansom u promjeni broja stanovnika i stanova prosječna veličina stana po stanovniku povećana je sa 27, 2 m² (2001.) na 34, 8 m² (2011.). Istodobno je smanjen i broj osoba po jednom stanu sa 2, 67 na 2, 24 osobe što ne znači da je nužno došlo i do naglog povećanja standarda stanovanja. Na to ukazuju i podaci da je porast stanova za stalno stanovanje iznosio samo 15, 2% dok je broj privremeno nenastanjenih stanova povećan 74, 1%, broj napuštenih stanova 74, 5%, a broj stanova za odmor i rekreaciju 36, 6%. Naime, ti podatci mogu značiti i da je na tržištu relativno velik broj neprodanih stanova, da je dio imućnijih stanovnika ulaganjem u nekretnine želio sačuvati vrijednost kapitala ili da je znatan broj stanova, ponajprije u depopulacijskim krajevima, napušten. Indikativne su i promjene na razini županija jer je u svima zabilježen porast broja stanova dok su samo četiri županije imale porast broja stanovnika (Zadarska, Zagrebačka, Grad Zagreb i Istarska). Među njima se posebno ističe Zadarska županija s relativno najvećim porastom broja stanovnika, ali i broja stanova. Prema porastu broja stanova slijede Šibensko-kninska i Splitsko-dalmatinska županija koje su istodobno imale smanjenje broja stanovnika. Kod Splitsko-dalmatinske to je ponajviše rezultat porasta broja stanova za stalno stanovanje, najvećeg nakon Zadarske županije, dok je Šibensko-kninska županija imala na razini Hrvatske relativno najveći porast stanova za odmor i rekreaciju (92, 5%). Upravo je iznadprosječan porast broja stanova za odmor uvjetovao da i ostale primorske županije (Istarska, Primorsko- goranska, Ličko-senjska i Dubrovačko-neretvanska) imaju iznadprosječan porast broja stanova premda su sve navedene, osim Istarske županije, smanjile ukupan broj stanovnika. Osim Grada Zagreba sve ostale (kontinentalne) županije zabilježile su ispodprosječan porast broja stanova, a po relativno najmanjem porastu ističe se Bjelovarsko- bilogorska županija (2, 8%) koja je na državnoj razini imala i najmanji porast broja stanova za stalno stanovanje. Ujedno, u toj je županiji čak smanjen broj stanova za odmor i rekreaciju što je uz nju zabilježila samo Koprivničko-križevačka županija. Detaljnija analiza prostorne diferencijacije bit će prikazana promjenom broja stanovnika i stanova na razini gradova i općina.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Sociologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
HRZZ-UIP-2013-11-1875 - Sekundarno stanovanje i socijalna održivost lokalnih zajednica u Hrvatskoj (SHSSLCC) (Miletić, Geran-Marko, HRZZ - 2013-11) ( CroRIS)
Ustanove:
Institut društvenih znanosti Ivo Pilar, Zagreb