Pregled bibliografske jedinice broj: 779015
Ljekovito bilje - izvor sirovina za kozmetičku industriju
Ljekovito bilje - izvor sirovina za kozmetičku industriju, 2015., diplomski rad, diplomski, Agronomski fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 779015 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Ljekovito bilje - izvor sirovina za kozmetičku industriju
(Medicinal plants-the source of raw materials for cosmetic industry)
Autori
Vukadin, Anamarija
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Fakultet
Agronomski fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
30.09
Godina
2015
Stranica
71
Mentor
Carović-Stanko, Klaudija
Neposredni voditelj
Grdiša, Martina
Ključne riječi
zaštita kože; ljekovito bilje; argan; baobab; kukui; boražina; noćurak; avokado; jojoba; tratinčica; aloja; karite maslac; kaka
(skin protection; therapeutic oil; argan; baobab; kukui; borage; evening primrose; avocado; jojoba; daisy; aloe; shea butter; cocoa)
Sažetak
Upotreba prirodnih sirovina u izradi kozmetičkih preparata seže u dalekoj povijesti mnogih drevnih civilizacija. Kantarion, macerat nevena, bademovo i maslinovo ulje samo su neke od sirovina koje su korištene u navedene svrhe. Kako danas čovjek sve više teži povratku prirodi u svim aspektima svoga života, pa tako i u području korištenja prirodnih kozmetičkih preparata, posljedično se traže i novi izvori sirovina za uporabu u kozmetičkoj industriji. Proizvodi prirodne kozmetike sastoje se od sirovina kao što su maslaci, biljna i eterična ulja, hidrolati i dr., koje su nastale preradom biljnog materijala iz ekološkog uzgoja ili samoniklog bilja. Za njihovu vrhunsku kakvoću od izuzetne je važnosti kakvoća početne sirovine, za što je nužno poznavanje i primjena odgovarajuće tehnologije uzgoja i prerade. Nadalje, da bi se moglo izučavati kako pojedina aktivna tvar dobivena preradom biljnog materijala utječe na stanje kože, potrebno je detaljno poznavanje građe i funkcije kože. Neke od izuzetno ljekovitih biljnih vrsta koje se koriste u izradi kozmetičkih preparata su: argan (Argania spinosa L.), baobab (Adansonia digitata L), kukui (Aleurites maluccana L.), boražina (Borago officinalis L.), noćurak (Oenothera biennis L.), avokado (Persea americana Mill.), jojoba (Simmondisa chinensis/Link/ Schneid.), tratinčica (Bellis perennis L.), aloja (Aloe barbadiensis Miller), te maslaci karite (Vitellaria paradoxa C. F. Gaertn.) i kakao (Cacao oleum). U ovom preglednom radu opisana je razlika između masnih ulja i maslaca, te njihova kemijska, biološka i ljekovita svojstva, kao i tehnologija proizvodnje masnih ulja odabranih vrsta ljekovitog bilja kao izvora sirovina za izradu prirodnih kozmetičkih preparata. Stoga će ovaj diplomski rad predstavljati značajan izvor podata za buduća planiranja širenja uzgoja vrsta za kozmetičku industriju kao i za izradu i korištenje njihovih konačnih proizvoda.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Poljoprivreda (agronomija)
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Agronomski fakultet, Zagreb