Pregled bibliografske jedinice broj: 778480
Pokušaji izgradnje totalitarnih društava u Hrvatskoj: Usporedba ustaškog i komunističkog totalitarnog eksperimenta
Pokušaji izgradnje totalitarnih društava u Hrvatskoj: Usporedba ustaškog i komunističkog totalitarnog eksperimenta // 2. međunarodni znanstveni skup Socijalizam na klupi Socijalizam: Izgradnja i razgradnja: Knjiga sažetaka / Lada Duraković (ur.).
Pula: Sveučilište Jurja Dobrile u Puli, 2015. str. 57-58 (predavanje, nije recenziran, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 778480 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Pokušaji izgradnje totalitarnih društava u Hrvatskoj: Usporedba ustaškog i komunističkog totalitarnog eksperimenta
(Attempts to build totalitarian societies in Croatia: Comparison of the Ustasha and Communist totalitarian experiment)
Autori
Mihaljević, Josip ; Miljan, Goran
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
2. međunarodni znanstveni skup Socijalizam na klupi Socijalizam: Izgradnja i razgradnja: Knjiga sažetaka
/ Lada Duraković - Pula : Sveučilište Jurja Dobrile u Puli, 2015, 57-58
ISBN
978-953-7320-09-6
Skup
2. međunarodni znanstveni skup Socijalizam na klupi Socijalizam: Izgradnja i razgradnja
Mjesto i datum
Pula, Hrvatska, 01.10.2015. - 03.10.2015
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
totalitarizam; Hrvatska; Ustaški pokret; Komunisitčka partija; komparativna povijest
(totalitarianism; Croatia; Ustasha movement; Communist party; comparative history)
Sažetak
Nijedan totalitarni pokret/režim nije uspio ostvariti vlastitu viziju totalitarnoga društva. Kada pokušavamo razumjeti totalitarizam dvadesetoga stoljeća moramo imati na umu da on s jedne strane predstavlja utopijsku ideju stvaranja novoga, boljega, trajnijega, a s druge strane predstavlja vjerovanje „karizmatske aristokracije“ u njihovo neupitno pravo da vode i njihovu ideološku nepogrešivost na putu ka ostvarenju takvoga društva. Promatran kao političko-društveni eksperiment, totalitarizam pruža uvid u ideju transformacije društva, baziranu na određenim ideološkim postavkama - u ovome slučaju na postavkama komunizma/socijalizma i fašizma/nacional-socijalizma. Umjesto statičnih modela totalitarizma, koji služe kao svojevrsne in/out check-list, autori pristupaju konceptu totalitarizma kao političko-društvenom eksperimentu, čija je ideja i praksa uvjetovana dinamičnim „nacionalnim“ i „nadnacionalnim“ povijesnim procesima i čimbenicima. U ovome radu, autori će po prvi puta pristupiti komparativnoj analizi dvaju totalitarnih eksperimenata u hrvatskoj povijesti, ustaškom režimu u Nezavisnoj Državi Hrvatskoj te komunističkom u Narodnoj/Socijalističkoj Republici Hrvatskoj. Pristupajući totalitarizmu kao političko-društvenom eksperimentu europskog modernizma, temeljenom na antropološkoj viziji dekadencije i kontaminacije materijalnim, s ciljem stvaranja „novoga“ čovjeka za „novo“ društvo, cilj je usporediti dva režima u svrhu analize sličnosti i razlika među njima. Autori koncept totalitarizma analiziraju s dijakronijskog stajališta, smatrajući ga sastavnim djelom europske povijesti dvadesetog stoljeća. Cilj ovakvoga pristupa jest pokušaj analize i objašnjenja dviju totalitarnih ideja u hrvatskoj povijesti koje su ostavile neizbrisiv trag na hrvatsko suvremeno društvo. Praveći odmak od narativnih i političko-ideoloških pristupa i objašnjenja, cilj je ukazati na dosada u potpunosti zanemaren aspekt istraživanja ovih dvaju režima koristeći koncept totalitarizma, a pritom se oslanjajući na komparativni i transnacionalni metodološki pristup.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Povijest
POVEZANOST RADA
Projekti:
HRZZ-IP-2013-11-3481 - Hrvatska u 20. stoljeću: modernizacija u uvjetima pluralizma i monizma (Croatia20thcentury) (Radelić, Zdenko, HRZZ - 2013-11) ( CroRIS)
Ustanove:
Hrvatski institut za povijest, Zagreb
Profili:
Josip Mihaljević
(autor)