Pregled bibliografske jedinice broj: 776760
Oplemenjivanje kvarcnog pijeska za industrijsku namjenu
Oplemenjivanje kvarcnog pijeska za industrijsku namjenu // International Mining Symposium Exploration, exploitation and processing of solid raw materials / Žunec, Nenad (ur.).
Zagreb: Springer Business Media Croatia, 2006. str. 172-182 (predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 776760 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Oplemenjivanje kvarcnog pijeska za industrijsku namjenu
(Beneficiation of quartz sand for industrial applications)
Autori
Salopek, Branko ; Sobota, Ivan ; Bedeković, Gordan ; Koščak, Siniša ; Šuprina, Josip
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
International Mining Symposium Exploration, exploitation and processing of solid raw materials
/ Žunec, Nenad - Zagreb : Springer Business Media Croatia, 2006, 172-182
Skup
International Mining Symposium Exploration, exploitation and processing of solid raw materials
Mjesto i datum
Dubrovnik, Hrvatska, 08.11.2006. - 10.11.2006
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
kvarcni pijesak; mineralne primjese; oplemenjivanje
(quartz sand; impurities; beneficiation)
Sažetak
Kvarcni pijesci zauzimaju značajno mjesto u resursnom potencijalu RH. Hrvatska raspolaže relativno velikim rezervama kvarcnog pijeska koje mogu na duži rok zadovoljiti potrebe industrije, a poznate su brojne pojave i nalazišta na području Istre, Slavonije, Hrvatskog Zagorja, Dalmacije, Like, Korduna, Banije, Podravine i Posavine. Registrirano je 16 eksploatacijskih polja, površine 25, 34 km2, a prosječna proizvodnja kvarcnog pijeska u posljednjih desetak godina iznosi oko 240.000 t/god. Ovisno o kvaliteti, koja podrazumijeva određene fizičko-kemijske značajke (granulometrijski, kemijski i mineraloški sastav, sadržaj vlage i dr.), kvarcni pijesak se koristi u različite industrijske svrhe: kao osnovna sirovina za proizvodnju stakla, za izradu kalupa i jezgri u ljevačkoj industriji, kao abrazivni materijal, u kemijskoj i keramičkoj industriji, industriji građevnog materijala i dr. Najstrože zahtjeve za kvalitetom pijeska kao osnovnom sirovinom postavljaju proizvođači stakla koji, ovisno o vrsti stakla, traže što viši udio SiO2 ( 95%) i što niže udjele nepoželjnih komponenti koje u staklu izazivaju obojenja i mrlje ( 0, 5% Fe2O3, 0, 3% TiO2 i dr.). Rovni pijesak obično ne ispunjava te zahtjeve, te je neophodno njegovo oplemenjivanje kako bi se dobila kvarcna sirovina odgovarajuće kvalitete. Zbog svog mineralnog sastava i načina sraslosti pojedinih minerala proces oplemenjivanja kvarcnog pijeska može biti vrlo složen i često uključuje primjenu čitavog niza fizičkih i fizičko-kemijskih postupaka. U radu su opisani osnovni separacijski postupci koji se koriste u procesu oplemenjivanja kvarcnog pijeska za industrijsku namjenu. Dan je prikaz tehnološkog procesa oplemenjivanja koji se primjenjuje na separaciji poduzeća IGM "Pješčara Jerovec" kraj Ivanca s ciljem postizanja kvalitete pijeska neophodne za proizvodnju ambalažnog stakla. Također su prikazani rezultati koji se postižu oplemenjivanjem u pogonskim uvjetima.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Rudarstvo, nafta i geološko inženjerstvo
POVEZANOST RADA
Projekti:
195-1951825-1301 - Oplemenjivanje kvarcnog pijeska i procjena utjecaja na okoliš (Bedeković, Gordan, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Rudarsko-geološko-naftni fakultet, Zagreb