Pregled bibliografske jedinice broj: 776633
Majstor koljanskog pluteja u kontekstu predromaničkih reljefa s lokaliteta Stombrate u Bijaćima
Majstor koljanskog pluteja u kontekstu predromaničkih reljefa s lokaliteta Stombrate u Bijaćima // Starohrvatska prosvjeta, 42 (2015), 145-164 (podatak o recenziji nije dostupan, izvorni znanstveni rad, znanstveni)
CROSBI ID: 776633 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Majstor koljanskog pluteja u kontekstu predromaničkih reljefa s lokaliteta Stombrate u Bijaćima
(Master of the Koljane Chancel panel in the context of Pre-Romanesque reliefs from archaeological site Stombrate in Bijaći)
Autori
Jakšić, Nikola ; Josipović, Ivan
Izvornik
Starohrvatska prosvjeta (0351-4536) 42
(2015);
145-164
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, izvorni znanstveni rad, znanstveni
Ključne riječi
Stombrate u Bijaćima kod Trogira; ostatci crkve sv. Marte; predromanički reljefi; četverostrani ciborij; Majstor koljanskog pluteja; prva polovina 9. stoljeća
(Stombrate in Bijaći near Trogir; remains of the St. Martha's church; Pre-Romanesque reliefs; four-sided ciborium; Master of the Koljane Chancel panel; first half of ninth century)
Sažetak
Među brojnim već publiciranim i u likovno- morfološkom smislu vrlo raznolikim ulomcima predromaničkih reljefa koji su pronađeni prilikom arheoloških istraživnja ostataka crkve Sv. Marte na lokalitetu Stombrate u Bijaćima kod Trogira autori po prvi put raspoznaju i izdvajaju djela klesarske produkcije koja je u hrvatskoj likovnoj kritici nazvana Majstorom koljanskog pluteja. Riječ je o reljefima koji su bili sastavni dijelovi oltarne ograde, poput arhitravâ, zabatâ i pilastarâ, ali i o fragmentima kapitelâ i arkadâ koji su pripadali poznatome četverostranom ciboriju. Na taj je način ciborij iz Bijaća pribrojen grupi morfološki srodnih ciborijâ čiji su ostaci pronađeni na trima dalmatinskim lokalitetima (Crkvina u Biskupiji, Galovac i Rižinice), a koje je Majstor koljanskog pluteja isklesao tijekom prve polovine 9. stoljeća. Kada se u obzir uzme činjenica da su to jedini zasad poznati ciboriji s teritorija nekadašnje hrvatske kneževine iz tako ranoga razdoblja, značaj navedenog majstora još više dobiva na važnosti unutar cjelokupnog korpusa ranosrednjovjekovne skulpture u Hrvatskoj.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Povijest umjetnosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
269-1300623-2681 - Umjetnička baština Jadrana od kasne antike do romanike (Jakšić, Nikola, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Sveučilište u Zadru