Pregled bibliografske jedinice broj: 775515
Doseljavanje Židova u Osijek i njihova integracija na prijelazu iz 19. u 20. stoljeće
Doseljavanje Židova u Osijek i njihova integracija na prijelazu iz 19. u 20. stoljeće // Kultura, identitet, društvo-europski realiteti Zbornik radova I. međunarodnog interdisciplinarnog znanstvenog skupa (Osijek, 20.-21. ožujka 2013.) / Brekalo, Miljenko, Banović-Markovska, Angelina, Buntić, Mate ; Čolić, Snježana ; Jakimovska-Tošić, Maja, Kramarić, Zlatko, Musić, Ivica ; Špoljar, Vržina Sanja, Žužul, Ivana (ur.).
Osijek : Zagreb: Odjel za kulturologiju Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku ; Institut društvenih znanosti Ivo Pilar, 2014. str. 457-478
CROSBI ID: 775515 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Doseljavanje Židova u Osijek i njihova integracija na prijelazu iz 19. u 20. stoljeće
(The Immigration of Jews to Osijek and their intergration at the turn of 19th-20th century)
Autori
Dobrovšak, Ljiljana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, znanstveni
Knjiga
Kultura, identitet, društvo-europski realiteti Zbornik radova I. međunarodnog interdisciplinarnog znanstvenog skupa (Osijek, 20.-21. ožujka 2013.)
Urednik/ci
Brekalo, Miljenko, Banović-Markovska, Angelina, Buntić, Mate ; Čolić, Snježana ; Jakimovska-Tošić, Maja, Kramarić, Zlatko, Musić, Ivica ; Špoljar, Vržina Sanja, Žužul, Ivana
Izdavač
Odjel za kulturologiju Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku ; Institut društvenih znanosti Ivo Pilar
Grad
Osijek : Zagreb
Godina
2014
Raspon stranica
457-478
ISBN
978-953-7964-18-4
Ključne riječi
Židovi, Osijek, popisi, doseljavanje
(Jews, Osijek, census, immigration)
Sažetak
Prvi Židovi u Osijeku pojavili su se nakon oslobođenja Osijeka od Osmanlija krajem 17. stoljeća, međutim prvi stalno naseljeni Židovi prate se tek od 1783. godine. Židovska općina u Osijeku osnovana je sredinom 19. stoljeća te od tada počinje uspon židovske zajednice u Osijeku. Od sredine 19. stoljeća uslijedio je znatniji val imigracije Židova u Osijek, a to nam potvrđuju i prvi službeni popisi. Obitelji koje su se doselile u prvoj polovici 19. stoljeća, u drugoj polovici zauzimale su vodeću ulogu unutar židovske ali i osječke zajednice. Većina osječkih Židova do 80-ih godina 19. stoljeća bili su sitni trgovci, obrtnici, srednji i niži sloj, da bi se nakon 1880. počeli pojavljivati poduzetnici, tvorničari, bankari, liječnici i odvjetnici. Iako se još uvijek osječki Židovi najviše bave tradicionalnim poslom-trgovinom, dio židovskih obitelji u Osijeku se izdvaja i postaje dio osječke trgovačke elite, te zajedno s njima sudjeluju kao promicatelji procesa modernizacije i građanske emancipacije u Osijeku sve do Prvog svjetskog rata. I dalje je većina osječkih Židova zadržala svoju vjersku i etničku zasebnost, ali su u pravilu bili vrlo uspješno akulturirani u ozračje građanske kulture Osijeka. Uz gospodarstvo u kojem su prednjačili (osnivači su svih većih poduzeća u gradu), osječki Židovi bili su uključeni i u razvoj vlastitih konfesionalnih društava, ali i kulturnih i inih institucija u gradu. Zbog mogućnosti razvoja što ga je Osijek krajem 19. i početkom 20. stoljeća pružao, Židovi su se najviše i u njega useljavali u odnosu na ostale hrvatske gradove. Useljavanje Židova u Osijek i njihov utjecaj na osječke događaje trajati će sve do kraja Prvog svjetskog rata, da bi u međuratnom razdoblju došlo do stagnacije i nakon 1945. godine do uništenja ove nekad ugledne židovske zajednice na istoku Hrvatske.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Povijest
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Institut društvenih znanosti Ivo Pilar, Zagreb
Profili:
Ljiljana Dobrovšak
(autor)