Pregled bibliografske jedinice broj: 775487
Čimbenici privlačenja i odbijanja u sklonosti traženja psihološke pomoć kod studenata
Čimbenici privlačenja i odbijanja u sklonosti traženja psihološke pomoć kod studenata, 2015., diplomski rad, diplomski, Hrvatski studiji, Zagreb
CROSBI ID: 775487 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Čimbenici privlačenja i odbijanja u sklonosti traženja psihološke pomoć kod studenata
(Approach and avoidance factors in tendency to seek psychological help in college students)
Autori
Karamatić, Gabrijela
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Fakultet
Hrvatski studiji
Mjesto
Zagreb
Datum
15.05
Godina
2015
Stranica
67
Mentor
Franc, Renata
Neposredni voditelj
Maričić, Jelena
Ključne riječi
namjera traženja psihološke pomoći; samootkrivanje; stigmatizacija; stav prema psihološkoj pomoći; studentski problemi
(intention to seek professional psychological help; self-disclosure; stigmatization; attitudes towards psychological help; students problems)
Sažetak
Ciljevi ovog istraživanja bili su ispitati čimbenike koji mogu biti poticaji ili prepreke u namjeri traženja stručne psihološke pomoći u slučaju potrebe, te uz to ispitati ovise li čimbenici o spolu te o opterećenosti studentskim problemima. Istraživanju je putem online ankete pristupilo 490 studenata s različitih sveučilišta u Republici Hrvatskoj. Provedbom hijerarhijske regresijske analize objašnjeno je 32.6% varijance namjere traženja stručne psihološke pomoći u slučaju potrebe. Očekivana korisnost od samootkrivanja, opći stav prema stručnoj psihološkoj pomoći, neposredno iskustvo sa stručnom psihološkoj pomoći, posredno iskustvo sa stručnom psihološkoj pomoći i samosviđanje, pokazali su se kao čimbenici privlačenja u pogledu namjere traženja stručne psihološke pomoći, dok se očekivani rizik od samootkrivanja pokazao kao čimbenik odbijanja. Uz to, pronađeno je da su žene sklonije izražavanju namjere traženja stručne psihološke pomoći u slučaju potrebe. Također, utvrđeno je da žene iskazuju veću očekivanu korisnost od samootkrivanja, niži rizik od samootkrivanja, veću toleranciju na stigmu te pozitivniji opći stav prema stručnoj psihološkoj pomoći. Sudionici koji izražavaju relativno visoki stupanj opterećenosti studentskim problemima percipiraju i veći očekivani rizik od samootkrivanja te manju toleranciju na stigmu od onih koji izražavaju relativno niski stupanj opterećenosti studentskim problemima. Dobiveni nalazi komentirani su u vidu praktičnih implikacija kojima je moguće potaknuti osobe koje imaju potrebu za stručnom psihološkom pomoći da tu pomoć i zatraže.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Psihologija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Institut društvenih znanosti Ivo Pilar, Zagreb,
Fakultet hrvatskih studija, Zagreb