Pregled bibliografske jedinice broj: 775389
Elaborat bez papira kao dio infrastrukture modernog katastra
Elaborat bez papira kao dio infrastrukture modernog katastra // Zbornik radova 7. simpozija ovlaštenih inženjera geodezije: Uloga geodezije u uređenju zemljišta i upravljanju prostorom / Racetin, Ivana (ur.).
Osijek: Hrvatska komora ovlaštenih inženjera geodezije, 2014. str. 72-77 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 775389 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Elaborat bez papira kao dio infrastrukture modernog katastra
("Paperless office" as part of the infrastructure of a modern cadastre)
Autori
Benasić, Irena ; Flego, Veljko ; Šantek, Damir
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Zbornik radova 7. simpozija ovlaštenih inženjera geodezije: Uloga geodezije u uređenju zemljišta i upravljanju prostorom
/ Racetin, Ivana - Osijek : Hrvatska komora ovlaštenih inženjera geodezije, 2014, 72-77
ISBN
9789535591542
Skup
Simpozij ovlaštenih inženjera geodezije : Uloga geodezije u uređenju zemljišta i upravljanju prostorom (7 ; 2014)
Mjesto i datum
Opatija, Hrvatska, 24.10.2014. - 26.10.2014
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
digitalna komunikacija ; digitalni oblik ; elaborat ; održavanje ; prijavni list
(digital form ; digital communication ; registration sheet ; surveying study ; updating)
Sažetak
Tehnološki napredak na području geodezije i geoinformatike omogućio je brza i jednostavnija terenska mjerenja i njihovu obradu te izradu različitih proizvoda za korisnike geoprostornih usluga. Zbog brojnih mogućnosti koje pružaju nove tehnologije, rasli su i zahtjevi korisnika, ali i ponuda geodetskih tvrtki kao pružatelja takvih usluga. Državna geodetska uprava(DGU) je nastojala propisima pratiti razvoj tehnologije te je kao najveći pružatelj geoprostornih usluga, u tu svrhu, razvijala informatičku infrastrukturu. Tehnološki razvoj i novonastala pravna i stručna regulativa nisu donijeli očekivano skraćenje vremena potrebnog za izradu geodetskih i drugih elaborata, kao ni njihovo pojednostavljenje. Zahtjevna i skupa oprema, sve detaljnija i složenija prateća dokumentacija te stalna potreba za stručnim usavršavanjem i izmjenama poslovnih procesa uzrokuje da se potrebno vrijeme i troškovi izrade proizvoda povećavaju. Najrašireniji geodetski proizvodi su elaborati (geodetski, parcelacijski, geodetski projekt) kojim se održavaju popisno- knjižni dio operata i katastarski plan. Zakon o državnoj izmjeri i katastru nekretnina, te pravilnici koji iz njega proizlaze daju pravni okvir za izradu elaborata, ali ih je potrebno pojednostavniti i prilagoditi digitalnom okruženju. Gotovo svi potrebni podaci za izradu elaborata danas postoje u digitalnom obliku u bazama podataka DGU. Ti bi podaci korisnicima trebali biti dostupni u digitalnom obliku za potrebe korištenja u postupcima vezanim za izradu, potvrđivanje, te provođenje elaborata. S ovlaštenim izvoditeljima, kao i s nositeljima prava na zemljištima trebalo bi omogućiti digitalnu komunikaciju putem osobnih korisničkih pretinaca. U radu je predloženo što je potrebno učiniti da bi se mogla provesti svojevrsna „digitalizacija“ spomenutih procedura, odnosno da bi se moglo omogućiti njihovo odvijanje u digitalnom obliku i na taj način tehnologiju opet staviti u funkciju uštede vremena i učinkovitosti.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Geodezija
POVEZANOST RADA
Projekti:
HRZZ-IP-2013-11-7714 - Razvoj višenamjenskog sustava upravljanja zemljištem (DEMLAS) (Roić, Miodrag, HRZZ - 2013-11) ( CroRIS)
Ustanove:
Geodetski fakultet, Zagreb