Pregled bibliografske jedinice broj: 774654
Prikaz knjige Yoji Koyame "Istocno proširenje Europske unije: razvojne strategije u središnjoj i istočnoj Europi"
Prikaz knjige Yoji Koyame "Istocno proširenje Europske unije: razvojne strategije u središnjoj i istočnoj Europi" // Ekonomski pregled : mjesečnik Hrvatskog društva ekonomista Zagreb, 66 (2015), 3; 314-318 (podatak o recenziji nije dostupan, prikaz, znanstveni)
CROSBI ID: 774654 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Prikaz knjige Yoji Koyame "Istocno proširenje Europske unije: razvojne strategije u središnjoj i istočnoj Europi"
(Comment and presentation of book by Yoji Koyame "The EU's Estward Enlargement: Central and Eastern Europe's Strategies for Development")
Autori
Radošević, Dubravko
Izvornik
Ekonomski pregled : mjesečnik Hrvatskog društva ekonomista Zagreb (0424-7558) 66
(2015), 3;
314-318
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, prikaz, znanstveni
Ključne riječi
proširenje EU; tranzicija; Washingtonski konsenzus; Hrvatska
(EU enlargement; transition; Washignton consensus; Croatia)
Sažetak
Profesor emerritus sa japanskog Sveučilišta Niigata, poznati je ekonomski stručnjak za istočnu, srednju i jugoistočnu Europu (engleski akronim koji se najčešće koristi za ovu skupinu europskih ekonomija je - CESEE). Knjiga sadrži radove koji analiziraju period tranzicije u ovim post – komunističkim zemljama, koje su prošle složeni proces prijelaza sa socijalstičkog ekonomskog sustava na sustav tržišnih ekonomija. Nekoliko zemalja je od posebnog interesa autora ove zanimljive knjige. To su: Poljska, Baltičke zemlje (sa fokusom na Latviju), te zemlje tzv. Zapadnog Balkana (Hrvatska, Makedonija, Slovenija, Srbija, te u manjoj mjeri, Albanija i Kosovo). U prvom poglavlju, autor analizira prijeđeni put, promjenu ekonomskih sustava i ekonomsku transformaciju. U drugom poglavlju, analiziraju se zemlje tzv. „Zapadnog Balkana“, odnosno njihove ekonomske reforme u kontekstu približavanja Europskoj uniji, dok se u trećem poglavlju, analizira utjecaj globalne financijske krize i krize eurozone, s posebnim usmjeravanjem analize na Latviju, te Sloveniju, dok su ostale zemlje analizirane u sklopu njihovi eurointegracijskih procesa u uvjetima ekonomske krize u zemljama EU i EMU, koja je započela 2010.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Ekonomija
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Web of Science Core Collection (WoSCC)
- Emerging Sources Citation Index (ESCI)
- Scopus
- EconLit
Uključenost u ostale bibliografske baze podataka::
- EconLit